Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psí psycholog - skládání účtů

20. 10. 2011

Psí psycholog nebo člověk bez skrupulí?

des.jpg

 

Na facebooku jsem našla dotaz, jak se chová napravený pes, vrácený zpět do svého prostředí? Zkusím tedy odpovědět. Po krátkém čase stejně, možná ještě hůř, protože to jeho prostředí, které mu přineslo problém, se nezměnilo. Před časem jsem tu v jiném článku psala o jezevčíkovi žijícím po vanou. Přestože se mi podařilo jeho dušičku trochu napravit, nemusel být v náhubku, rád začal chodit na procházky a rád se začal mazlit, po vrácení do stejného prostředí, se vše ještě zhoršilo. I přes mé rady majitelce psa, jak by měla postupovat.

Vždy, když jsem pracovala s podobným případem, dopadlo to zhruba stejně. Znovu se tu budu opakovat, je to v majiteli psa, ne ve psu samém.

Tak a nyní trochu faktů, které léta všem unikali, protože byli doslova opilí charismatem tohoto psího psychologa.

Každý , kdo má několik psů, ví, jak je těžké se jim všem věnovat naplno. Ono to prostě časově není možné.Den má pořád jen 24 hodin. Věnování psu neznamená jen ho srazit na záda a zahryznout se mu do krku a pak ho nacpat do kotce. Tam se pes nepředělá sám k lepšímu. Slabší povaha, teda takoví psi, na kterých p. Desenský vždy svou moc demonstroval, se časem psychicky rozloží. Ano, pes ho bude respektovat, ale bude se ho i bát. Ke sblížení a souznění duší tam rozhodně nedojde. Naopak pes, který je tvrdší, takové tento pán moc nevyhledává, bude přemýšlet, jak příště zvítězí on sám. Ne každý pes se dá takto pokořit.

Co se však děje s tvrdšími psy? Končí, jako návnada při tajných, dobře placených,psích zápasech? Docela bych tomu věřila. Trénovat se na něčem přece musí. Bohužel.

Nikdo se nikdy nezajímal, kde bere tento muž peníze na držení tolika psů? A víme, co obnáší uživit i jednoho psa + veterina + další náklady.

Nezajímalo to ani majitele těch psů, co mu je darovali. Hlavně, že se zbavili svého břímě. Pan Desenský vždy tvrdil, jak nebere od nikoho peníze, vše dělá zadarmo a pro pomoc psům. Pořád tomu ještě věříte? Já ne. Doufám, že policie se bude zajímat, kde a jak tolik psů skončilo.

Dále mi toto "podnikání" zavání i daňovými úniky. Psí psycholog žije tedy ze vzduchu, dokáže tak předělat i své psy, pc mu spadl z nebe, auto jezdí též na vzduch a také spadlo z hůry.

Zajímal se někdo, jak a čím jsou psi krmeni, zda jsou řádně očkováni, odčerveni, nemají zdravotní potíže? Asi ne.

Znám pár lidí, co navštívilo jeho hodiny, jedna ukázka před časem proběhla i na jedné z televizí. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že věnovat se několika desítkám lidí najednou, se prostě nedá. Ke každému psu i člověku musíte přistupovat individuálně a musíte mít čas mu při hodině lecos vysvětlit a ukázat. Takže skupina ano, ale o maximálně 7 lidem, i to je hodně, na jednoho výcvikáře na jednu hodinu. To vám potvrdí každý zkušený kynolog. Zde však bylo opravdu několik desítek lidí. Nevím, co si odnesli za moudra, ale pes nezvyklý se pohybovat mezi tolika lidmi a psy, úplně změní své chování.

Když budem pozorovat svého psa, hodně se od něj naučíme, ale znamená to, věnovat se mu mnoho hodin denně. Skutečně se však naučíte se svým psem "mluvit". Nikdy nikdo nepřijde, aby vašeho psa během chvilky předělal. O tom už psaly jiné kynologické kapacity, když hvězda psího psychologa začla stoupat.

Ono mít psa, znamená, že se tomu svému chlupatému kámošovi opravdu musíme věnovat a podřídit mu svůj čas. Prostě váš pes, je vaše zdrcadlo. Nepořizujte si ho, když pro něho nechcete nic obětovat. Ale i tomto už bylo na Hačmoru napsáno hodně.

Já se však ptám, jak p. Desenský zvládal tolik psů? Žili snad jen zavřeni v kotci? Jeho věta, že problémový pes skončí na řetězu někde v autobazaru, mne také neuspokojila. Snad tedy zklamal? Jeho psychologie měla někde díru? Není tak výborný, jak prezentuje veřejnosti? Odpověď je opět jednoduchá. Tento takzvaný odborník občas ukáže, jak to s tou jeho nebojácnosti vlastně je. Bojí se, proto své demonstrace předvádí na jedincích, kde to na oko vypadá, ale zkušeného kynologa neoblafne. Svým způsobem to dokážu pochopit, protože každého a je jedno, co dělá, jeho práce začne časem děsit. V reportáži to několikrát doznal. Tam, kde si není jistý v kramflecích, využívá narkotizační pušku. Jak k ní přišel, kde bere narkotika? Je schopen poskytnout pomoc, když bude mít pes na dané narkotikum reakci? Není.

Kam mizí velcí statní ovčáci, jeho výraz, o které má zájem. Prodává je do výkupu? Kam? O neprodejné křížence nemá zájem, přesto na různých akcích vystupoval, jako jejich příznivec, proč nemá? Dělal ze sebe milovníka psů, jen kvůli reklamě?

Na veřejnosti se rád prezentuje svými jizvami. Už tam je signál, že něco není v pořádku. Dělám se psy už hodně dlouho, ne všichni byli vstřícní a nezkažení, přesto jsem bez jizev. Tím nechci říct, že by mne nikdy žádný pes nenapadl a vše je naprosto idylické. Napadl. Byl to briard, kde jsem upozornila majitele, kteří ho podědili, na jeho  netradiční chování. Pes byl u mne kdysi v hotelu. Asi po týdnu, při návratu z procházky, kdy vešel do dvora, kde bylo jestě puštěno několik "hostů", o jednoho zakopl a škobrtnul. V tu chvíli zaútočil na mne a srazil mne k zemi. Měla jsem krátké bezvědomí, kdy psa stačil manžel chytit za briardí ofinu a chvíli držet v klidu. To už jsem se sbírala ze země a pes vrtěl ocasem, udivený, co se stalo. Prý nade mnou skákal do výšky a snažil se kousnout vzduch. Po vyšetření psa se ukázal velký nádor na mozku. Tehdy jsem měla velký blok jít se se psem mazlit, vzít ho ven, učesat...... . Není to klasický strach, jen jinak hodnotíte situaci, což psa může rozhodit. Přežila jsem a dalších 14 dní měla psa dál na starost. Tím zde chci jen naznačit, že ne vždy může být porucha chování psa zcela jasná.

Otázek ohledně p. Desenského bych měla ještě fůru, ale doufám, že mu je položí někdo kompetentní a televize Prima bude případ i nadále sledovat. Jedno však p. Desenskému upřít nemohu, jeho marketing je na jedničku.

 Je jen na majitelích psů, komu příště svěří svého kamaráda, nebo odloží svou přítěž. Dopručila bych víc přemýšlet a kontrolovat, než se někam vydám.

 Autor Eva

Toto praví Wilkipedie:

Rudolf Desenský


Rudolf Desenský na na Knižním veletrhu v Ostravě 2011

Rudolf Desenský (* 28. srpna 1969) je český kynolog, etolog a psycholog psů a odborník na problémové psy. Svou metodu psů prezentoval mimo jiné například i v televizním pořadu Na vlastní oči.

Obsah

 [skrýt

[editovat] Profese

Díky soužití s nimi vytvořil Rudolf Desenský novou metodu výchovy psů založenou na zvířecí komunikaci. Spočívá v odpozorování zvířecího chování (psího a vlčího) a jeho následnou aplikaci při výchově či převýchově psa. Psy vychovává na své „farmě“ Vlčáry nedaleko Pelhřimova. O své profesi a zkušenostech píše knihy, provozuje zvířeší poradnu a školí další odbornáky na převýchovu psů.

Jste-li pevně přesvědčení, že máte hloupého psa, raději za mnou nejezděte, ten pes by tu mohl přijít na to, kdo z vás je skutečně hloupý.
— Rudolf Desenský, osobní webové stránky

[editovat] Dílo

[editovat] Odkazy

[editovat] Literatura

Rudolf Desenský se psy
  • MATES, Jan. Ten, který tančí se psy. Týden, prosinec 2002, roč. IX., čís. 50, s. 42-45. ISSN 1210-9940.  

[editovat] Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
Nuvola apps bookcase.svg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Rozumět psům....

(Hana J., 23. 3. 2012 17:45)

Lidi,prosím Vás diskuze o p.Desenském je asi uplně zbytečná,protože je stále hodně lidí,kteří vyhledávají jeho "odborné" rady a služby.Divím se,že vůbec může o něm někdo napsat ,že je to nějaký psycholog atd...jak se vůbec může takto titulovat ????To já sem potom taky psycholog ,když chovám36 let pejsky a rozumím jejich gestům..a myslím,že je nás pejskařu hodně co toto ovládají.To co ale chci napsat je ,že velký problém je vnás lidech.Jsou to právě lidi,kteří si neuváženě pořídí pejska a pak zjistí,že přecenili svoje schopnosti co se týče výběru plemene a výchovy.Někdy nadělají více škody než užitku a co potom????Kam sním???Za Desenským nebo uplně pryč z domu.Já říkám,za vším hledej člověka ...člověk skazí psa a člověk ho má napravit???to tak ale nefunguje a nebo jen částečně.....já sama si vůbec nedovedu představit,že bych své zvířata měla někomu dát jen na pohlídání byt třeba jen na pár hodin, natož cizímu člověku na několik dní????takový zoufalý čin bych nikdy nudělala,protože už jen odloučení od pánečka někteří pejsci nesou těžce natož hrubé zacházení a různé praktiky...své děti taky nikdo neodkládá na převýchovu,ale snaží se vše zvládnout sám tak proč to tak ndělají lidi i s pejskama????Než si někdo pořídí psa, tak by si měl nejdříve zodpovědět několik otázek co se týče výběru plemene,využití ,výchovy a hlavně času ,který je potřeba na zvířátko.Pak se vyhne takovým lidem jako pan Desenský ,který ptofituje z neznalostí a důvěřivostí těchto páníčků!!!!!! A proč nééé že.Docela mu to vynáší ,protože nikde nepracuje užívá si volnosti a pod fosy se asi směje jak se dá z důvěřivosti druhých krásně žít............

Re: Re: Re: Rozumět psům....

(Eva, 24. 3. 2012 7:05)

Paní Hano, děkuju za Váš komentář, je to přesně tak, jak píšete.

n

(xxmen, 6. 11. 2011 20:42)

http://www.psycholog-psu.com/sarik.html

Re: n

(Eva, 9. 11. 2011 13:07)

Děkujeme za odkaz, četli jsme to, ale plno otázek stále visí ve vzduchu.