Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANÁLNÍ ŽLÁZKY A PROBLÉMY S NIMI

25. 2. 2013

 ANÁLNÍ ŽLÁZKY A PROBLÉMY S NIMIdrbaci-pes.jpg

Nedávno mne čekal na facebooku dotaz od známého. Jeho pes se šíleně drbe všude, už si dokonce odřel obočí. Vet léčí, ale nikam to nevede. Co peněz už to stálo, všichni jsou ze psa na nervy. Odepsala jsem ve vteřině. Anální žlázky.

Popsala jsem, co a jak, vy to máte odborně podané níže. Docela jsem se však divila, jak z jednoduchého úkonu si dokáže vet dělat byznys dlouhé týdny. Pochopitelně jsem se pana Zdeňka zeptala, jestli po našem rozhovoru veta upozornil, jak byla jeho léčba zbytečná a pro psa zatěžující. Odpověď veta, byla velmi zajímavá. Prý na anální žlázky nepomyslil. Úsudek nechám na vás, co si o takovém lékaři chcete myslet. Je mi jasné, že nic pěkného to nebude.

Panu Zdeňkovi jsem poradila, aby lehce ubral na přísunu bílkovin, nic dramatického.Nadměrný přísun bílkovin totiž vede k tomuto problému, mimo jiné. Není potřeba vylepšovat kvalitní granule, kde je poměr plně dostačující. Ale i ti, co vaří nebo barfují, by měli být lehce na pozoru. Nic se nemá přehánět.

S podobnými případy se setkávám stále, mnohdy ke mně jedou lidi přímo z veteriny, dokonce jedna pudlice sekret přímo odkapávala, je to specifický zápach a vet si ničeho nevšiml.Léčil též složitě a draze. Žlázky jsem vyčistila a doporučila změnu veteriny a taktéž úpravu stravy. Fena byla do týdne v pořádku, jen u nového doktora dostala ještě léky, problém byl dost rozjetý.  Stejný patálii mohou mít i kočky. U vlastních jsem se s tím nikdy naštěstí nesetkala, ale pár případů znám. Zabrousím do starých pejskařských rad, lety osvědčených. Když se ti pes drbe, odčervi a zkus vyčistit anální žlázky. Jedno z toho to asi bude. Když to nezabere, navštiv veta.  Anální žlázky jsou důležitá součást psího a kočičího soužití. Slouží, jako pachová značka na majetku, majitelé koček vědí, o čem je řeč:-), u psů někdy poslouží i jako obrana. Dokonce kdysi byla diskuze o kupírovaných ocasech u psů, kdy není takový pohyb příslušných svalů a anální žlátky je třeba čistit častěji. Možná na tom něco je, možná ne, nevím. Každopádně, když se budete do tohoto úkonu pouštět sami, obličej si dejte stranou:-). Prostě, jen nahmatejte to správné místo, v ruce mějte kus vaty nebo hadr, konejte, ale nekoukejte:-). Radím dobře:-).

Na videu uvidíte, jak postupovat, ale není to vždy takto idylické:-).

 A nyní nechám hovořit odborníka, ale neděste se, za celá léta, co pejskařím jsem tento problém řešila jen jednou. Snažím se dodržovat kvalitní krmi, všichni moji psi měli vždy celý život dostatek pohybu, což má taky  vliv a pejsků za těch několik desítek let jsem měla hodně. Proto, jestli to budou číst úzkostliví majitelé pejsků, není důvod k žádné panice, prostě se to občas stane.

Autor: Eva

Foto archív p. Zdeněk

Pravidelná péče o psa - ošetření análních žlázek (váčků)

 

žlázky jsou umístěny na úrovni čtyřky a osmičkyPřeplněné anální žlázky (paraanální pachové váčky) nepatří u většiny psů mezi potíže, které bychom museli pravidelně ošetřovat. Jsou však pejsci, kteří tímto problémem trpí pravidelně. Pravidelná péče o žlázky těchto pejsků a včasné ropoznání problému vám pomůže předejít nepříjemným komplikacím. Stav análních žlázek je třeba kontrolovat při každé větší snaze o olizování či okusování zadní části těla, při sáňkování psa s nataženýma zadníma nohama po zemi nebo při zvýšeném typickém zápachu psa ve stresových situacích.

 

Co jsou anální žlázky

 

Anální žlázky, nebo také paraanální pachové váčky, jsou párový orgán uložený pod ocasem po stranách řitního otvoru (podle ciferníku ). Je to pachová žláza obsahující silně zapáchající látku. Za normálních okolností je žláza naplněná nažloutlou zakalenou silně zapáchající tekutinou, která odchází spolu se stolicí, nebo ji může pejsek pustit při strachu. Problémy se projeví jako ucpání žlázek, nebo jako abscesy, které se tvoří přímo ve žlázách. Na problémech s vyprazdňováním análních váčků se podílí několik faktorů, především zácpa, málo častá stolice nebo řídká stolice, ale i nedostatek pohybu nebo nedostatek prostoru pro vytváření teritoria (původní účel sekretu análních žláz).

 

Problémy s přeplňováním a ucpáním análních váčků

 

vyprazdňování paraanálních váčků u veterinářeKdyž dojde k přeplnění žlázek nebo zhoustnutí sekretu, pes má pocit nespecifického dyskomfortu. Psa může obtěžovat svědění na různých místech, především na hřbetě u kořene ocasu, při vykusování těchto míst se případně přidruží doprovodné kožní problémy.Pes může např. jezdit zadkem po zemi, tzv. "sáňkování" nebo si může paradoxně začít vykusovat srst v jiných částech těla, jako jsou např. hrudní končetiny nebo kůže na břiše či ocase. Sekret stagnující ve žlázkách je velmi agresivní. Pokud nedojde včas k vyprázdnění přeplněných análních váčků, sekret se dále zahušťuje a dojde k úplnému ucpání žlázek. Pak často dochází k zánětu žlázek a někdy až k tvorbě píštělí, které vypadají jako hnisavé ranky do kůže vedle řitního otvoru. Je-li sekret ve žlázkách zadržován dlouho, může se to projevit i celkovými příznaky. Ucpané anální váčky je třeba nechat odborně vyčistit veterinářem, zanícené žlázky je třeba přeléčit antibiotiky. U velmi problematických případů může být indikováno i operativní odstranění análních váčků.

V případě, že bude Váš pejsek projevovat výše zmíněné příznaky, je nutné sekret z váčků mechanicky odstranit. Tento úkon si nechte ukázat u veterináře nebo zkušenějšího chovatele. Preventivní vymačkávání žlázek u psů, kteří nejeví žádné problémy, se nedoporučuje, protože to žlázky stimuluje k další tvorbě sekretu. U psů, kteří trpí na ucpávání análních váčků, je frekvence vymačkávání individuální v řádu měsíců.

 


Autor článku: MVDr. Roman Musálek a redakce       © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

Díky paní Martině, jsem se dozvěděla, že existuje nový přípravek na řešení tohoto problému, tak zkuste a svou zkušenost napište:http://glandex.cz/

Eva

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Anální váčky.

(Dana, 26. 2. 2013 13:54)

Článek jsem si přečetla i přesto,že nemám pejska.Je pro mě velice zajímavý,poněvadž jsem tyto problémy,nikdy s Lejdynkou neměla.Jednou jsem jí dala do psího salonu a bylo to poprve a naposled.Paní která ji stříhala,tak sama prostě usoudila,že ke stříhání,patří i vyčištění análních žlázek a Lejdynce,dala asi co proto.Fenečka se po odebrání ze salonu,moc bála a dokonce svého života,jí nikdo nesměl sáhnout na ocásek.Nenechala si jej vůbec česat,pamatovala si,jak jí to muselo bolet.Proto se ztotožňuji s tímto článkem,že když pejsek nemá žádné problémy,tak by se žlázky,neměli zbytečně čistit.Děkuji autorce p.Evičce a panu Dr. z veteriny za zajímavý a poučný článek.Dana

Re: Anální váčky.

(Eva Hačmor, 26. 2. 2013 16:34)

Díky za krásný komentář a zkušenost. Mačkání análních žlázek je dnes součást byznysu v každém salonu. A někdy právě zbytečně a třeba i bez zkušeností. Já, když jsem požádána, nikdy toto neúčtuji. Navíc, když se mi cokoliv nezdá, doporučím odborníka.

Re: Re: Anální váčky.

(Hana Z., 6. 4. 2015 20:30)

Dobrý večer, mám jorkšírka z útulku a při jedné "prohlídce" mu na vetu čistila vetka žlázky tak, že mu sáhla do prdelinky prstem. Chudáček maličký, naříkal jako miminko, že jsem se rozhodla - již nikdy více!!! A to ještě jsme měli přijít znova za měsíc. Teď se také drbe - podle vetky mu kousnutí blechou /u ní/ způsobilo zánět kůže. Já měla strach, že to bude svrab, a teď tu čtu o anál. žlázkách. Přitom známá má 4-letého čivaváčka a žlázky jakoby ani neměl. Podotýkám ještě, že můj pesánek má krásný pevný bobínek, to je v pořádku, že? Jak se mám zachovat? Nechat mu žlázky zase vyčistit a tak ho týrat, a třeba to drbání může mít jinou příčinu. Nebo změnit veta. Dík.

Re: Re: Re: Anální váčky.

(EVA, 11. 4. 2015 7:23)

Ano i tak lze anální váčky čistit, někdy to jinak ani nejde. Víc bych se zeptala asi vet. lékařky, proč volila tento postup. A jestli byly žlázky plné, nechte se opět zkontrolovat, nebo to udělejte sama. Případně přesvědčte vetku, aby to zkusila vnějším postupem. Svědění může mít na svědomí i něco:-) ve stravě, jak zde správně podotkla Nohanka, zkuste vynechat kuře, co vyroste za už jen 29 dní, nebude tak úplně v pořádku. Bleší kousnutí může vyvolat alergickou reakci.

Re: Re: Re: Anální váčky.

(to nedám, 31. 5. 2015 8:00)

jenom se neposerinkej z bobiška co leze z prdelinky...to je síla...

Anální žlázky

(Martina, 7. 5. 2015 8:49)

Dobrý den, mám holčičku čínského chocholatého psa a žlázky jsme museli vymačkávat každý měsíc, max. měsíc a půl. Jinak si to sama trochu vymáčkla nejlépe někam na deku :-( Už jsem se to i naučila a nebyl s tím problém. Fence je 5,5 roku. Teď ale za poslední týden jí to musím dělat obden, protože jinak to máme všude. To už mi připadá hodně často. Před 3 dny jsme byli u veterináře na očkování a odčervení a když jsem se ptala na tohle, tak jí to jen vymáčkl a řekl, že tam nic nemá. Krom neustálého praní dek a koupání psa se bojím jestli s ní něco není. Mimo jiné má problémy s kůží. Hodně "černých teček" a takových tvrdých bílých pupínků (po propíchnutí jehlou jdou vymáčknout, ale nedělám to, má jich hodně). Na to mi i specialista na kůži řekl, že je to kosmetický problém. Už jsem s tím byla taky všude možně. Momentálně krmím granule First Mate Australian Lamb a přidávám trochu Royal Canin VD Canine Hypoallergenic . Před tím měla od Royalu hypoalergenní granule, které nám doporučil veterinář, ale neviděla jsem po nich žádnou změnu. Poradíte mi prosím? Děkuji Martina

Re: Anální žlázky

(Eva Hačmor, 7. 5. 2015 16:29)

Dobrý den, byla třeba taky krev? Samovolný únik může mít víc příčin a vřele bych doporučovala jiného veterináře. Normální to rozhodně není, možná má zánět. Vidím, že se snažíte krmit co nejlépe, ale míchat dvě značky možná nebude to pravé. Spíš bych se spolehla na krmivo, které se nedělá v Polsku, RC totiž už dávno na trhu není ten originál. Zkuste si vybrat z řady Fitmin a nekupujte to pro jistotu na netu, ale raději od prověřeného prodejce, nebo přímo na eshopu fitmin. Fitmin má řadu SOLUCION , myslím, že by fenka měla lepší šanci na ozdravení organizmu. Těžko radit, když nevím, co fenečka ještě konzumuje.-). Někdy další členové rodiny jsou nevyzpytatelní a nepoučitelní. Ještě se zptám, jestli v okolí análu nemá nějaké hnisavé boláčky?

Re: Re: Anální žlázky

(Martina, 7. 5. 2015 22:48)

Podle fleku co jsem našla na dece mi připadá, že v tom krev bude :-( Hnisavé boláčky nemá. RC jsem před tím krmila pořád, tohle nové krmení má jen chvilku. Nedávno jsem se totiž taky dozvěděla tuto informaci, že RC není co bývalo. Mám ještě kočku a ta jiné granule než RC Exigent nesní. Jinak občas dostane ochutnat i z jídla od nás, ale jen vyjímečně. Většinou spíš když jsme na návštěvě u rodičů. Přemýšlela jsem i o Aloe Vera, že bych jí dávala na vyčištění (?) Za 14 dní jsme objednané na biorezonanci.

Re: Re: Re: Anální žlázky

(EVA HAČMOR, 25. 5. 2015 11:24)

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale mail se zaškatulkoval do Hromadných:-(. Biorezonance už asi proběhla, výsledek by mne zajímal. Kočce nabídněte, ale i psí holčičce fitmin 2014 a uvidíte, že se jim jazýčky obtočí okolo hlavy. Je to velmi kvalitní krmivo, krmím s ním také a už druhého psa. Kočičí se dělá kuřecí, losos a hairball, určitě si číča vybere.

Anální žlázky

(Honza, 3. 1. 2015 14:01)

Zdravím,
Máme fenku labradora, kterou jsme adoptovali z útulku. Je moc hodná a krásná, stará asi 5 let. Když jsme si ji brali, tak vážila 25kg, dnes má 31kg. V útulku byla krmena granulemi. Nám doma nechtěla nic žrát. Ani granule, které jsme si přinesli z útulku, ani jiné, které jsme zkoušeli nasadit. Kamarádka mi doporučila vyzkoušet BARF a ejhle najednou nám zachutnalo . Po dvou měsících jsme nabrali 6kg.
Bohužel se vyskytl první problém. Ucpané anální žlázky způsobily, že se fena začala ohánět za zadkem a ve snaze si od problému pomoct si rozlízala na stehně flek až na kůži. To jsme vyléčili a anální žlázky začali hlídat. Preventivně každé dva týdny jsme zašli na vet., dvakrát byly plné a teď se vyprazdňují sami.
Bohužel se fena stále podrbává, ožužlává si přední packy a občas se ožene i po místě, kde měla ten první problém.
Na vet. nám řekli, že je to pravděpodobně způsobenou nějakou alergií a na 80% spojenou s krmením.
V mase, kterým psa krmíme je rozemleté hovězí maso, kosti, vnitřnosti a kuřecí skelety. Přidáváme lososový olej, trochu nastrouhané okurky, mrkve, jablko nebo salát, občas rýži. Cca 3x týdně přidáme žloutek z vajíčka. 1x týdně má k svačince Bobíka.
Nemáte někdo podobnou zkušenost nebo radu, co s tím?

Re: Anální žlázky

(EVA, 4. 1. 2015 13:29)

Problém vaší fenky je celkem jasný. Potřebovala by ubrat na bílkovinách. Její strava je na ně až příliš bohatá. Časem přibydou další problémy. Ono to barfování má hodně úskalí. Například kuřecí skelety, už jsem tu psala víckrát, co vyroste nyní již jen za 30 dní, je velký problém. Kuře například v domácím prostředí roste dle plemene až 150 dní. Všechny ty fajn věci, které se usazují v kostech jatečného kuřete, pak dáte sníst své feně. K celkovému ožužlávání se přidá i problém s ušima ............. . Alergie to být nemusí vůbec, tělo prostě bojuje s krmením, v tom má vet pravdu. Spíš, než upravovat krmnou dávku, bych zvolila návrat ke granulím. Kvalitním, z počátku jehněčím, ty čistí organiznus, například Del + gourmet, velmi chutné. Zatímco vařené stravy nebo barfu sní pes hodně, u granulí to neplatí. Ono není důležité přibírat na váze a zkoušet, co se dá. Spíš, když pes nechce jíst, tak odčervit, vnitřní paraziti opět způsobují drbání. A nejen paraziti, ale i prvoci.

Re: Anální žlázky

(nohanka, 15. 1. 2015 10:46)

Dobrý den,
zkuste vynechat kuřecí. Po růných vyšetřeních, odběrech krve i kůže nám prokázali potravinovou alergii na kuřecí maso. Po změně jídelníčku si přestal kůži vykusovat a lízat.

žlázky

(helena, 27. 1. 2014 19:22)

můj pes na to trpí taky, prvně bylo potřeba vymačkat v 1 roce, bohužel se frekvence kdy se mu zaplní zvětšuje, chodím k veterináři aby byli vymačkané dobře, ale za 14dní se začne vykusovat znova a i je mu zadeček cítit.nemyslím si že to je stravou Krmím Calibrou, občas na přilepšenou maso se zeleninou (vařené) a jako pamlsky psí piškotky :-)

Re: žlázky

(Eva Hačmor, 30. 1. 2014 15:45)

Možná zkusit jiné granule by nebylo od věci, pokud to psovi nebude dělat problém. Známé se vyplatilo přidat denně hrstičku granulí Carnilove, je to hodně drahé, ale obsahuje borůvky, brusinky...... a pes je v pohodě. Koupila malé balení a dává, jako pamlsky:-). A pozor na to maso, můžete narušit poměr bílkovin......

Análni žlázy,BO

(Jana Foitlová, 28. 12. 2013 19:29)

Máme 3roky starého Bernské salašnického psa,začal si rvát na ocase chlupy a drbat se po krku jako když je plný blech.Po návštěvě veterináře jsme zjistilly s hrůzou, že má ucpané análni kanálky.Po ošetřeni se náš pes sklidnil a je opět veseli,klidně spi a mi jsme rádi,že jsme navštivili veterináře,žlázy byly vymačkané a injekce na uklidněni.

Re: Análni žlázy,BO

(Eva Hačmor, 7. 1. 2014 16:35)

Myslím, že dřív nebo později tohle potká každého pejskaře, ale měli bychom mít na paměti, že to něco způsobilo a snažit se příčinu najít a pro příště se vyvarovat.

Anální žlázy, BO

(Karel Novotný, 5. 11. 2013 8:46)

Když si můj pes, 2 a půl letý Belgický ovčák začal lízat u konečníku, tak mu veterinář vymačkal anální žlázy. Když jsem veterináři asi za týden volal, že si můj pes zase žlázy líže, řekl mi: "To je normální, někdy je to třeba vymačkávat i za 2 až 3 dny. Tak s ním přijďte". Nešel jsem a pes si po pár dnech žlázy lízat přestal. Uběhlo asi dalších 14 dní a opět si je líže. Souhlasím s názorem, že za to může i nedostatek pohybu a strava (řidší stolice). Četl jsem, že hustší stolice žlázy postupně vymačkává. Myslím si, že bude vhodné nedávat psovi moc mlsání a asi ho nechám jen na granulích, dostává Happy dog.

Re: Anální žlázy, BO

(Eva Hačmor, 5. 11. 2013 15:05)

Dobrý den,
strava je někdy třeba lehce upravit, ale myslím, že občas nějaký ten pamlsek pes může. Krmíte kvalitně, tam není co vytknout. Někdy také se stane, že pes třeba vypustí trochu této své chemické zbraně.-), například při úleku, při spatření svého úhlavního nepřítele a mohou být i jiné důvody, tak se poté snaží očistit.
Občas ale dochází k samovolnému odtoku a tam bych rozhodně návštěvu veta nepodceńovala.
Pokud ale nejsou patrné změny na kůži, pes se nedrbe, nesvědí ho uši, byla bych celkem v klidu. Víc pohybu také není na škodu. Z času na čas je dobré prdýlku.-) zkontrolovat.

Tak to známe

(PhoebeAdel, 28. 2. 2013 13:59)

Problémy s análkami se projevili cca kolem roku a půl. Smíchalo se to s alergií na granule a potravu, spot-on a jiné. Análky preventivně kontrolujeme cca od 2 až tři měsíce. Phoebí se drbe v noci a pořád a sáňkuje. Vymačknutí zvládne, kníkne si, ale ví, že se jí uleví!

Re: Tak to známe

(Eva Hačmor, 1. 3. 2013 10:57)

Aduš, bohužel, někdy to tak je, ale ve vyjímečných případech. Pokud ale problém přetrvává i po tolika letech, je stejně něco špatně.