Švestky, trnky a spol.
Teď je ten správný čas bobulí a všech peckovic, který miluji a užívám si ho. Je to čas zavařování, želírování, sušení různého ovoce a hlavně výroby mého oblíbeného trnkového likéru.
Už léta každý podzim vyrážím na sběr trnek, ne každý rok je jich dostatek, ale letos to vypadá velmi slibně. Trnky v alkoholu jsou moje oblíbená medicína při bolestech v krku a zdroj vitamínu C. Tento lihový nápoj je podávaný po lžičkách i lék. Inspirovala jsem se staroanglickým receptem na gin s trnkami. Není špatný, ale moje doporučení je použít český bylinný likér. Osvědčil se mi. Trnky dodají nápoji sytě rubínovou barvu a úžasnou příchuť. Nasbírané a oprané trnky nasypu do pětilitrové lahve a zaleju becherovkou. Láhev uzavřu a nechám stát, pravidelně protřepávám. Po měsíci sleju a přecedím přes papírový kávový filtr. A ochutnávám a ochutnávám… Zkuste a dáte mi určitě za pravdu.
Trnky jsou pramatkou všech špendlíků, rynglí a švestek. Většina hospodyněk vaří ze švestek povidla a netuší, že se jim do rukou dostal všelék na všechny nemoci. Ne nadarmo ji Korejci považují za posvátnou rostlinu. Švestky blahodárně působí na látkovou výměnu, a mimo to obsahuje bioaktivní látky ničící rakovinové buňky. Dnes existuje více než 2000 druhů švestek.
Jaké má švestka základní užitečné vlastnosti?
· Především obsahuje rutin, který zpevňuje naše krevní vlásečnice. Při tepelném zpracování se nepoškozuje, a proto jsou švestková povidla pro krevní cévy stejně prospěšná, jako čerstvé plody.
· Draslík odvádí z organismu nadbytek soli. A velké množství minerálů má výrazný vliv na stav kardiovaskulárního systému, jater a ledvin. Proto jsou švestky odedávna doporučovány při onemocněních souvisejících s látkovou výměnou.
· Švestky se používají i pro zažívání a zvýšení apetitu.
· Je dobře známo, že fungují jako lehké projímadlo. Pouze musí být bobule zralé, jinak může dojít k opačnému účinku!
· Obzvláště je třeba se zmínit o sušených švestkách. Ty obsahují pektin, látku, která pomáhá tvorbě hormonů „dobré nálady“ – endorfinů, a pomáhá nám bojovat se stresem a depresí.
· Pravidelná konzumace sušených švestek zlepšuje paměť a zvyšuje mužskou potenci.
· Sušené švestky dobře čistí střeva.
· Extrakt kyseliny fenolové, uvolněné ze švestek, je schopen zpomalit šíření některých rakovinových nádorů. Paradoxní je to, že kyselina fenolová je jed a ve větší koncentraci je zdraví nebezpečná. Nicméně testy ukázaly, že extrakt působí pouze na nemocné buňky a zdravé nezasahuje. Možná, že tento objev pomůže v boji s jedním z nejrozšířenějších druhů onkologických nemocí – nádorem mléčné žlázy.
Abychom blahodárné účinky na naše zdraví využili , receptů na jídla se švestkami je bezpočet. Dětmi jsou oblíbené švestkové knedlíky, rýžový nákyp se švestkami a buchty s povidly. Ty jsou u nás doma favority, zvláště ty staročeské dvojctihodné.
ze žlutých špendlíků - letošních
Tak dobrou chuť a na zdraví Alena
Komentáře
Přehled komentářů
.... a já bych k tomu ještě přidala černý bez a arónii. Kdo chce recept na báječný likér (pochopitelně léčivý) , ráda dodám
Re: švestky, trnky, špendlíky....
(Eva Hačmor, 16. 8. 2012 10:33)Eli, dodej vrazíme ho do tohoto článku nebo může být další článek.
Výborné, vřele doporučuju tuto léčbu:-)))))
(Eva Hačmor, 15. 8. 2012 14:43)Chutná to, jako griotka, ale není to lepidlo.
švestky, trnky, špendlíky....
(Eliška, 16. 8. 2012 8:51)