Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seznamte se – buk lesní červený Fagus sylvatica „Purpurea“

14. 5. 2014

Seznamte se – buk lesní červený Fagus sylvatica „Purpurea“

Nedávno jsme vás informovali, že proběhla výsadba nových stromů zakoupených z peněz poskytnutýchimg_0202.jpg naší domovskou obcí Chocerady. Zakoupené stromy jsme úspěšně vysadili a mimochodem se všem velice dobře daří.  Okrasná sakura se ukázala v celé své kráse bohatým květem, jedle novými přírůstky světle zeleného jehličí a buky shodili loňské listy a překvapili nádhernými purpurovými listy. Mrazivé noci z předchozích dnů sice poškodili listy zvláště těch nejmenších stromků, ale jinak větší škody jsme neobjevili.

Návštěvníci Lesa psích duší se nás ptají, jestli buk lesní červený je dřevinou, která do lesa v našich krajích patří. Hledala jsme v atlasech a našla jsem odpověď. Buk lesní červený je pouhou barevnou odchylkou rozšířenějšího buku lesního a liší se jen barvou listí. Tato přírodní odchylka byla v přírodě poprvé zaznamenána ve Švýcarsku poblíž vesnice Buchs a v Darneyském lese na východě Francie v nadmořské výšce 1600 m. Buky byl ve střední Evropě v dřívějších dobách nejhojnější dřevinou.

Lidé vždy sbírali bukvice a krmili i listím hospodářská zvířata. V dobách nouze se bukvice používali po semletí i jako mouka a lisoval se z nich olej. Dodnes se bukvice sbírají jako přírodní lék proti zvracení a průjmu. Z hospodářského hlediska je bukové dřevo cennou surovinou. V 6. století se z buku červeného vyráběli dřevěné psací tabulky, z nichž se některé dochovaly dodnes. Snad proto se řekne německy kniha „Buch“ a shoduje s bukem „Buche“. Stejně tak anglicky „Book“ se shoduje názvem buku „Boc“.

img_0173--2-.jpgNáš známý botanik Václav Větvička uvádí, že buk lesní roste ve střední Evropě až k 60. stupni s. š. Obzvláště ceněné jsou karpatské bučiny. Na východě Evropy je rozšířen spíše buk východní a jiné příbuzné druhy. Mezi pestrolistými varietami buku uvádí druh „Purpurea“ jako buk měděný. Zmiňuje i okrasný druh červeného buku s laločnatým listem.

A jedna dobrá zpráva a poděkování na konec. Včera dopoledne jsme v Lese psích duší měli milou a pracovitou návštěvu. Manželé Hanovi přišli vysadit další tři nové buky a hádejte, jakou mají barvu? Jsou červené. Naše dvě psí asistentky Enny a Ru nám pomáhaly hrabat jámy a pak odtáhly kůly kamsi do trávy. Kůly byly úspěšně nalezeny a umístěny na své místo. Stromky dostali i zelené pletivo proti zmlsaným daňkům a zajícům. Vodu z demižonu z části vypily ty dvě povedené asistentky a zbytkem jsme zalili naše nové kluky buky. Vodu v demižonu doplníme a vrátíme pro žíznivé návštěvníky. Za nové stromečky  i péči o ně děkujeme.

Těšíme se na shledanou v Lese psích duší

Text a foto Alena, odborný kynologický dozor Enny a Ru

Použitá literatura: Nový průvodce přírodou Stromy Margot a Ronald Spohnovi, Stromy a keře Václav Větvička, Stromy světová encyklopedie Tony Russel a Catherine Cutlerová.

img_0161--2-.jpg

                                                          Les psích duší děkuje všem dárcům

 

Náhledy fotografií ze složky Nové stromky v Lese

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář