Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes pokousal, ale vinu nese člověk

6. 4. 2011

Paní s malou holčičkou si jde poklábosit, což jí zaměstná tak, že nechá dítě s cizími psy vimg_1901--2-.jpg jejich teritoriu. Ani majitelku psů nenapadne, jak malé děti prostě nemají rozum a zcela bez zábran strkají psům prsty do očí, mlátí je, šlapou po nich, někdy je i kousnou. Obě chováme psy už dlouho a známe reakce matek. Dítě prostě může a běda, když by pes reagoval. Dítě, mlátící mi fenu klackem, která to teda vydýchala v pohodě, matka nejenže neokřikla, ale ještě ho podpořila. Dítě beroucí cizímu psovi jeho hračku, matka rovněž neokřikla, nehlídání dítěte, kdy běží k cizímu psu a majitel varuje, těchto případů jsou tisíce a zná je každý pejskař. Bohužel. Nestalo se něco podobného i s rotvíky? Majitelka psů rovněž neměla dopustit, aby dítě zůstalo samotné se psy, které buď měla dát do kotce nebo jinak zabezpečit. Věřím, že psi budou potrestáni, majitelé psů možná též, ale matka asi nikoli. Předvídat milé maminky, to vám vřele doporučujem.  A majitelé psů, též předvídejte.  A pro zavilé odpůrce plemene rotvajler, toho plemeno je rodinný typ psa, hodí se na různé typy výcviku -viz článek zde na Hačmoru Canisterapeutický Faust. Útoků psů je mnoho, ale neopatrnost lidí je obrovská. A nezodpovědnost také. Hlavně mladí lidé si pořizují velké množství psů, které pak nejsou schopni zvládat a někdy si tak i kompenzují nějaké problémy. Špatné ploty, nezájem majitelů o to, kde je momentálně jejich pes, nemají přece čas a je toho mnoho, kdy pravidla soužití držitel psa poruší. Ale druhá strana také nelení a zavdává příčinu svým chováním.  A věta pejskaře: " Jééé, on ještě nikdy nikoho nekousl, nevím, co to do něho vjelo?", tak ta je typická a ukazuje na majitele psa, jako na nezodpovědného tvora, který, kdyby předvídal, nemuselo se nic stát. A jedna čerstvá ukázka nezodpovědnoti majitelky psa ze soboty. Šli jsme s naším Morganem do lesa. Už ve vedlejší ulici se k němu přidal starý pejsek. Bylo mi jasné, že někde potkám majitele s dalším psem. Pes hledal jistotu u našeho. Pes byl zmatený a vyděšený. Kus šel s námi, ale pak se z nějakého důvodu začal bát a dál nepokračoval. Asi po kilometru jsme potkali dvě paní se psy na volno a jedna psa hledala. Evidentně ho ztratila už v lese.  Snad se našli se svým pejskem Matějem. Opět se mi v hlavě honilo, co všechno se mohlo stát. Proč majitelka psa vypustila tak bezstarosně. Večer mi volala zákaznice, že u nich v ulici je ztracený německý ovčák. Opět asi majitel byl nezodpovědný. Pes byl druhý den převezen do útulku Maršovice.  Opět mohlo dojít ke komfliktu.  Na vině byl opět člověk.

Na základě tohoto článku, naše čtenářka, paní Eva H. napsala své zkušenosti: Šklebani a zvířata

 6.4.2011 Eva

zasluzak-010.jpg

Vychovaný rottweiler je hravý a příjemný společník
 

*** Každé vážnější pokousání způsobené psem je velmi bolestivé, pes většinou při kousnutí tkáň silou čelistí i rozdrtí. Tato zranění se zahojí, ale šrámy z psychických ran se tak snadno nehojí.  

Vím o čem mluvím, byla jsem už pokousaná psem, kočkou i člověkem. Za všechny úrazy si mohu sama, výjimkou  je poslední zmiňovaný. Byla to vždy má vina. Debaty o uzákonění „zbrojního pasu na některá plemena“ problém neřeší, jezevčík a pinč nepatří do kategorie které, by se toto opatření týkalo. Přesto nejvíc úrazů způsobí  malá plemena a podle veterinářů většinou jsou pokousáni majitelé vlastním psem. Vážné úrazy, které způsobí většinou velká plemena psů a stanou se dětem, jsou tématem pro tisk. Proběhne debata kolem kontroly chovu a vše skončí. Až za čas se dovíme, že za úraz může zraněný sám, protože se pohyboval v prostoru kde psi měli hlídat. Nebo že dítě bylo ponecháno bez dozoru dospělých.  

Naše technicky vyspělá generace už pomalu ztrácí své přirozené instinkty ve styku se zvířaty. Psi jsou šelmy, lovci, uznávají hierarchii ve smečce a chovají se teritoriálně. A my lidé bychom na to neměli nikdy zapomínat.   Alena

 

Střety psů s člověkem  Zdroj Lidové Noviny 4.4.2011

 

  • Policista se bránil útoku střelbou – Útočícímu rottweilerovi se letos v březnu v Moříčově na Karlovarsku policista bránil výstřely ze služební pistole. Psa na něj údajně poštval majitel. Policista psa zasáhl a poranil dřív než ho mohl pokousat. Nikdo z lidí nebyl při incidentu zraněn.
  • Pokousaný šestiletý chlapec, obviněni i rodiče – Hradecká policie obvinila tři lidi kvůli pokousání šestiletého chlapce rottweilery v Řačicích nad Trotinou. K útoku došlo loni v listopadu. Za přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti rodičům chlapce a majiteli psů v případě odsouzení hrozil trest až tři roky vězení.
  • Dvě zraněné ženy po útoku pitbula -  Na sedmaosmdesátiletou ženu a její pětapadesátiletou dceru zaútočil letos v dubnu v Brně rozzuřený pitbul. Starší ženě ukousl prst, mladší skončila s vážnými zraněními ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.
  • Školák napadený na pozemku u sousedů -  Jedenáctiletého chlapce v roce 2009 vážně napadl a pokousal rottweiler v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Hoch byl s vážným zraněním v nemocnici. Neštěstí se stalo dopoledne, když chlapec vešel přes bránu na pozemek k sousedům. Vyběhl na něj rozzuřený rottweiler. Vrhl se přímo na chlapce povalil jej na zem a zranil na rukou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Školák na cizím pozemku

(Eva, 7. 4. 2011 5:56)

Opět klasika, proč děti nejsou rodiči informováni, že na cizí pozemek se nevstupuje? Rotvík jednal naprosto správně. Hlídal. Opět rodiče by měli nést zodpovědnost. Kdysi mi jeden policista radil případného poškozeného odtáhnout mimo svůj pozemek, že se předejte plno malérům. Něco na tom bude.