Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak odradit potomka, aby chtěl psa

2. 10. 2011

 

Před pár lety si přivezla zákaznice svou kamarádku s dcerou, asi 13 letou, velmi neodbytnou dívčinou.

Zatímco jsem upravovala jejího jorka, mladá slečna neustále útočila na svou maminku, aby jí koupila taky takového pejska, je přece malý a nezabere žádné místo a doma ho mají všichni, jen ony ne.

Sama majitelka pejska se jí to snažila rozmluvit argumenty, jak je vše úplně jinak, než si myslí.

Holčině se to nehodilo do krámu, tak začala být docela vzteklá a protivná. Nedalo mi to a do debaty jsem se zapojila. Navrhla jsem její mamince, aby pejska koupila, ale plyšového a denně v 5 hodin ráno dceru s ním poslala ho vyvenčit.

Holčina po mne zlostně loupla očima, prý by to zvládla. Pokračovala jsem. Přijde ze školy a nepráskne taškou a nepomaže k pc, ale půjde na delší procházku s plyšákem. Protože žijí samy dvě, vyvenčí ho ještě po večeři a pak po televizi ho třeba vyvenčí maminka, ale třeba také ne. Otočila oči v sloup, jak jsem nemožná.

Další můj návrh byl na podílení se na financích za krmivo, veterináře, poplatků ze psa a jeho výbavě. To se jí nelíbilo vůbec. Odrazování začalo bavit i majitelku jorka. Pěkně barvitě vylíčila zvratky, průjmy, louže, poničené věci.

V hlavince holčiny to evidentně šrotovalo na plné obrátky. Taková představa byla vyloženě hnusná.

Nakonec jsme obě popsaly, jak se člověku nechce, když je venku nepříznivé počasí, radši by seděl doma v teple, pravidelnost, se kterou se ke psu musí přistupovat. Vylíčily jsme psa zabahněného, nutnost česání, prostě vše, co k tomu patří. Také jsme jí připomněly délku života psa.

img_5220--2-.jpg

Maminka chvíli lapala po dechu, ale využila situace a pravila, jak věří své dceři, že tohle hravě zvládne, když už je to velká holka. Ta mezitím přestala koulet očima a začala se tvářit dost vyděšeně. Když maminka nabídla, aby se spolu tedy podívaly na inzeráty, když si nejprve vše zkusí s plyšákem ,dcera prohlásila, že nebude otrok nějakého čokla, za tohle prý žádný pes nestojí.

img_4620--w-.jpg

Někdy i venčení končí generální kosmeticku očistou a ne vždy to potěší majitele

A teď si představte, kdyby ona maminka udělala své dceři radost, psa koupila, jak by to asi dopadlo. Proto neplňte svým ratolestem takové přání za každou cenu, nebo počítejte s tím, že brzy vše bude jen na vás, neboť dítko se brzy nabaží. Neplatí to samozřejmě o všech, to by nám nikdy nevyrostla generace nových pejskařů, ale je jen na rodičích, jak situaci odhadnou. A já připomínám, že pes opravdu není hračka, ale závazek na mnoho let.

Přeju hodně štěstí při rozhodování. Eva

 

nerousek-1_tyden_002-kopie.jpg

Foto z archívu Dáši Horákové, foto v úvodu z archívu Ivanky Lehovcové

 

štěňata papilponů chovná stanice Zlatý Krystal 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

omluva

(Helena +Igor, 26. 2. 2013 12:50)

text mi nešel odeslat, asi nedostatek trpělivosti a teď je dvakrát, omlouvám se

Re: omluva

(Eva Hačmor, 26. 2. 2013 12:56)

:-)

dítě a pes

(Helena +Igor, 26. 2. 2013 12:49)

i já jsem chtěla psa, od mé nepaměti jsem se točila okolo sousedovic ovčáka Jacka a když jsme se stěhovali do svého domu se zahradou, splnilo se mi přání a dostala jsem k pátým narozeninám psa. Sice to nebyl vytoužený ovčák, ale s jezevčíkem Puňtou jsme byli nerozlučná dvojka. Musela jsem mu chystat do misky a česat ho. Jak tak běžel čas, přišel další jezevčík a v mých dvaceti konečně NO, Eronek, nejlepší pes mého života. S ním vyrůstaly i mé čtyři děti, pak přišli ještě voříšci, o které děti moc zájem neměly. Po letech, když jsme opět byli bez pejska, jsem začala uvažovat o psíkovi na gauč, ale děti,už dospělé, si vzpomněly,jak jsem vzpomínala na Erona a přibyl k nám Benny, další NO. I on byl výborným kamarádem a společníkem dětem, tentokrát mým vnoučatům. No a když odešel, bylo už samozřejmé,že hned celá rodina usoudila - mami ,bez psa být nemůžeš! Jen ten poslední už není ovčák, už bydlím zase v bytě a síly ubývají, takže na gauči se mnou lehává foxík. Jo a psi a moje děti a vnoučata? Děti mám 4, kluci jsou kočkomilové, ale děvčata se pomamila, v jedné rodině je papilon - čtvrté patro bez výtahu a v druhé vhipet a pudlík - těm koupili chalupu a jezdí tam s nimi každou volnou chvíli.A začátek byl přes 65 lety u Jacka....

Re: dítě a pes

(Eva Hačmor, 26. 2. 2013 12:55)

Paní Helenko, tohle je moc krásné povídání, četla jsem jedním dechem. Německý ovčák je i moje srdeční záležitost, tak Vám moc rozumím. Těch sil Vám přeji ještě mnoho, taktéž přeji mnoho krásných chvil s foxíkem Igorkem. Váš komentář, je přímo pejskařské pohlazení♥.
Děkujeme jménem celého Hačmoru.
Eva

sdílím

(Jarka a Roky, 21. 9. 2011 11:04)

Moc hezký článek.Mělo by si ho přečíst co nejvíc rodičů,protože se blíží vánoce a pár měsíců po nich budou útulky plný,protože spousta lidí zjistí,že o pejska je potřeba se starat.

Re: sdílím

(Irca, 23. 7. 2012 15:42)

Pravdou je to,ze k porizeni pejska by se melo pristupovat zodpovedne.Ja jsem pejskarka kazdym coulem.Prvniho psa jsem mela v 7 letech a od te doby me to nepustilo,ted uz mam pejska tretiho.

Re: Re: sdílím

(Eva Hačmor, 23. 7. 2012 18:18)

Já začla pejskařit v devíti:-))))) a ani nemohu napsat, kolik je to už desítek let:-))))). Asi jste ten pravý pejskař od PÁNA BOHA, jak se říká. Přeju ještě mnoho let s pejsky.

Pravda :D

(Mája, 21. 5. 2012 19:54)

Moje mamka mi přesně tohle vnucovala, pořád mě poučovala a já jí moc nevěřila. Teď vím, že je to všechno pravda. Se Samíčkem musím vstávat asi dvě hodiny před tím, než jdu do školy. A potom po škole a večer. Sice je to otrava, ale Samík mi to plně vrací svojí ochotou spolupracovat (občas) a tulením (vždy) <3

Štěňátko na krátko

(Iva, 11. 1. 2012 15:45)

Moje dcera taky chtěla pejska, když jí bylo 17 a mohla se o pejska plně starat, pořídili jsme si na 9 měsíců na předvýchovu vodícího psa. V létě jsme odjeli na dovolenou, dcera zůstala na pár dní se štěnětem sama doma. Byla pak otrávená, že vůbec nikam nemůže jít, že všechno musí podřizovat štěňátku, aby ho vzala ven, až se vyspinká, aby se vyčůralo. Štěňátko se nějak nemohlo naučit čůrat venku, tak to doma smrdělo jak v zologický. Alespoň se naučila, že radost bývá něčím vykoupená.

Neosuhlasím s tím

(Dominika, 11. 1. 2012 14:21)

Sama jsem byla tím dítětem kdy jsem si ve 12 po pěti letech prosení a brečení vymodlila, svého vysněného, lépe řečenou svou vysněnou berňačku Amy. A teď mám 16 Amy je má nejlepší parťačka vše děláme spolu a i se školou a vším okolo jsem to zvládla. Jak jsem si četla článek předtím má mamka je 200% NEpejskař a vše jsem si pro ní dělala sama. /Výdaje hradili rodiče/ ale možná jsem jen vyjímka... Pravda moc vrstevníku kolem sebe se stejným zapalením nemám.

:))

(Carol a psi - www.exben.nhx.cz, 17. 11. 2011 14:43)

Hezké, moc hezké:o)
Vzpomněla jsem si na sebe, když jsem mamku v první třídě přemlouvala na pejska. Nakonec mi ho koupila. Černého pudlíka bez pp. Ted mi je 18 a i přes veškeré problémy s Benem, když jsem ho první rok a půl necvičila a měla ho jen jako hračku, je z něj teď 10ti letý, hodný, vycvičený pes a navíc má ještě doma border kollií kamarádku:)
Pejskům zdar!

Re: :))

(Eva, 18. 11. 2011 5:54)

Já dostala první, "svou" fenku v 9 letech a už to začalo:-))))). Dodnes mne to nepustilo:-)))))). Tehdy byla Nellynka doslova vymodlená. Váš Ben měl štěstí, asi jste taky pejskařka tělem i duší, proto další pejsek. Holt jsme ty výjimky, kdy ta nová generace kynologů musí povstat:-))))))

Re: Re: :))

(Carol a psi - www.exben.nhx.cz, 7. 1. 2012 23:01)

Ano, tělem i duší:)
Nejraději jsem se svými čtyřnohými přáteli, lépe trávit čas ani nejde:)

Re: Re: Re: :))

(Eva, 8. 1. 2012 8:35)

Máte pravdu, je to ten nejlepší čas, který znám. Určitě se ráda podívám na Vaš stránky, děkujeme za komentář i odkaz.

:D :D :D

(ZDENA , 27. 10. 2011 20:46)

Jake su krásne ... :D :D

Pravda pravdouci

(Hellerova Ruzena, 17. 10. 2011 21:00)

Skuecnost je takova ale i onaka....pravdou je ze pro kazdeho pejska je pohroma kdyz ho dostane az "pubertak"pejsci a jina domaci zviratka by s ditetem mela vyrustat ...nemusi to byt hnedle pejsek ale treba kocicka .....

Re: Pravda pravdouci

(Eva, 18. 10. 2011 10:21)

Přesně tak.

Dobrá rada jak odradit potomka od pořízení pejska

(Eliška, 21. 9. 2011 12:54)

Moc se mi to líbí. Teď je právě období, kdy vidím v parku rodiče, kteří podlehli přání svých potomků a za dobré vysvědčení jim pořídili pejska.O prázdninách se děti ještě byly ochotné o pejska starat, ale kdo myslíte, že ho venčí brzy ráno nebo večer ? Děti jsou většinou ochotny vzít pejska ven odpoledne po příchodu ze školy, pokud na ně ovšem nečekají kamarádi...

Re: Dobrá rada jak odradit potomka od pořízení pejska

(Eva, 21. 9. 2011 13:08)

Já mám mezi svými zákazníky zhruba 50% takových.

Re: Dobrá rada jak odradit potomka od pořízení pejska

(Eva, 18. 10. 2011 10:20)

Právě, děti to nebaví, posléze dorostou a mají úplně jiné zájmy.