Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muzeum psích obojků

20. 6. 2011

 

Na pohádkovém hradě najdete bludiště i muzeum obojků

hrad
Foto: flickr.com

Leeds Castle je považován za jeden z nejkrásnějších hradů na světě.

 

 

Anglie je zemí hradů – zachovalo se jich víc než tisíc. Důvodem je fakt, že země nebyla od roku 1066 okupována cizími vojsky, takže tu neměl kdo dobývat. Navíc tady nikdy nedošlo k ničení majetku šlechty žádnými rozpálenými revolucionáři.

 

hrad
Foto: flickr.com

 

Nádherný Leeds Castle byl postaven už v roce 1119 jako normandská pevnost ...


... na místě, kde stál už dvě stě let předtím panský dům. V průběhu věků sloužil jako sídlo i útočiště řady vladařů, byl rezidencí středověkých anglických královen nebo výstavním palácem Jindřicha VIII. Obydlený byl až do osmdesátých let minulého století.

 

hrad
Foto: flickr.com

 

Jak bloudit a nezabloudit


Dodnes ho obklopuje obrovská zahrada plná stromů, keřů a květin. Její romantický ráz dotvářejí vodní příkopy, které kdysi šlechtě zaručovaly absolutní soukromí. Ve zdejších voliérách našlo domov na sto druhů ohrožených ptáků.

 

hrad
Foto: flickr.com

 

Vyhledávanou raritou je místní komplikované bludiště z živého plotu s pahorkem v centru. Ten je cílem "bloudících“. Pokud se člověku podaří najít správnou cestu - což není vzhledem k velikosti bludiště nic jednoduchého – může pak z výšky radit svým méně úspěšným kolegům … Cesta z labyrintu vede podzemním východem kolem studánky s malým vodopádem…

 

hrad
Foto: flickr.com

 

Sám sobě průvodcem

 

Průvodce nebo kastelány, na které jsme zvyklí z domova, tady nepotkáte. Při vstupu dostanete kartu, na které se v různých jazycích (čeština mezi nimi není) dočtete významná fakta z historie i popis všeho zajímavého, co se nachází v desítkách hradních místností.

 

hrad
Foto: flickr.com


Hrad je otevřený celoročně, protože tady zimy nebývají tak urputné jako u nás. A právě v zimním období je tu méně turistů než v létě. Má to své výhody. Nemusíte se tlačit ve frontách a máte čas pořádně si vychutnat prohlídku.

I když se v Leeds Castlu uskutečnila celá řada přestaveb a postupného rozšiřování, většina vnitřního vybavení je původní.Leeds Castle se chlubí také jednou ojedinělou raritou.

 

Najdete tu jediné muzem psích obojků na světě. Mezi exponáty je třeba obojek posázený drahými kameny nebo jiný, vyrobený ze skla...

 

leeds
Foto: Oficiální zdroj
leeds
Foto: Oficiální zdroj


Návštěva pohádkového hradu, v období, kdy mají naše památky ještě zavřené brány, je určitě zajímavým tipem na cestu.

 

Jak se tam dostat

 

Leeds Castle najdete přibližně 60 km od Londýna. Nejvýhodnější je letecká doprava. Do Londýna vás přepraví několik linek denně.


Autem:


Na dálnici M 20 vás směrem na Maidstone na sjezd k hradu upozorňují informační cedule už dlouho dopředu. Pro návštěvníky i obyvatele metropole odjíždí z nádraží Victoria Station v pravidelných intervalech speciální autobus. Nikde nestaví a jede až do areálu. Jízdné je 18 liber a je v něm zahrnuto i vstupné do areálu včetně prohlídky vnitřních prostor hradu.


Vstupné


Vstupné má několik variant. Můžete si koupit lístek jen na prohlídku zahrad a bludiště, voliéry a muzea psích obojků za 10,5 libry, studenti a důchodci za 8,5 libry, děti do 14 let 6,5 libry. Kompletní prohlídka stojí 13 liber, zlevněné vstupné vás přijde na 11 a 9 liber.

Za nedodržení zákazu fotografování uvnitř objektu hrozí vysoké pokuty. Zdroj:tn.nova.cz/magazin/cestovani/svet/na-pohadkovem-hrade-najdete-bludiste-i-muzeum-obojku.html

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář