Jdi na obsah Jdi na menu
 


Coco de Mer - ořech lásky

23. 7. 2012

Coco de Mer - ořech láskycoco-heleny.jpg

Po nedělním výcviku začala hačmoří Helena vytahovat z domu květiny, do kterých se jí daly puklice. Nedalo mi a začala jsem fotit. Pak se mne zeptala, jestli už jsem viděla zvlášťní ořech, který si kdysi zakoupili na památku na Seychellách. A suvenýr to rozhodně nebyl levný, ale stojí za to.

Plod mne nesmírně udivil a rozesmál. Opravdu připomíná ženské genitálie, čehož si všimli i námořníci už v dávných dobách. Podle jejich legend tajemný strom vyrůstá ze dna moře a občas jeho plody plují na hladině, aby připomínal námořníkům jejich ženy. Opak je však pravdou. Strom je sice velmi unikátní, nikde na světě ho nenajdete a jedná se o kokosovou palmu, která roste jen na Seychellech.

Plod je velký mezi 40 - 50 cm, zraje neuvěřitelných 5 let a doba klíčivosti jsou dva roky. Je to národní bohatství, plody jsou přísně evidovány. Váha takového "oříšku" je 15 - 30 kg. Je to druh kokosové palmy. Asi není moc dobré se pod takovou palmou lásky zdržovat. Palma dorůstá až 34 metrů, tak rychlost x váha plodu, no, zbytek si domyslíte. Plodu se také říká krásný ženský zadek.coco-de-mer-2.jpg

Coco de Mer ještě najdete v botanické zahradě na Srí Lance, jinak opravdu nikde.

Evropští šlechtici si v 16. století do vyleštěných skořápek vsazovali vzácné drahokamy. Jádro se používá v ayurvédské medicíně a čínská kuchyně ho používala, jako dochucovadlo.

Našla jsem video, kde si můžete palmu prohlédnout:

Velmi zajímavý je i květ této palmy :

kvet-coco.jpg

A na závěr jedna fotka Heleniných orchideí.

heleny-kytka.jpg

A jedna zcela obyčejná, ale stejně krásná kytička ode mne. Denivka.

nase-denivka.jpg

  Autor Eva

foto Eva + net

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář