Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plasty v mikrovlnkách škodí zdraví

2. 5. 2011

Když II. kanál americké televize uvedl dokument o škodlivosti dioxinů na lidské zdraví, program uváděl Dr. Eduard Fujimoto z Amerického ministerstva zdravotnictví. Upozornil diváky na škodlivost používání plastových nádob, určených pro ohřívání potravin v mikrovlnných troubách. Obzvlášť nebezpečná je v nich úprava potravin obsahujících tuk. Zdůraznil fakt, že kombinace tuku, vysoké teploty a plastu propouští do jídla a nakonec do buněk našeho těla dioxiny - karcinogenní a pro lidské buňky vysoce jedovaté látky! Dr. Fujimoto doporučuje používat k úpravě potravin v mikrovlnných troubách místo plastů skleněné nebo keramické nádoby. Jídlo bude mít stejnou chuť…, ale bude bez škodlivých dioxinů! Je třeba ihned odbourat ohřívání polotovarů, instantních polévek a kompletních menu ve spotřebitelských obalech (polystyrenové a plastové tácky…). Jako přijatelné řešení, avšak ne zcela bez rizika, se jeví příprava potravin v papírových "nádobách". Spotřebitel ovšem nikdy neví, co je v papíru obsaženo. Bezpečnější je proto použít tvrzené sklo, určené pro mikrovlnné trouby. Dr. Fujimoto rovněž upozornil na skutečnost, že restaurace s rychlým občerstvením (v USA) hromadně pustily od přípravy pokrmů v plastových a polystyrénových nádobách a přešly na tzv. papírový program. Hlavním důvodem byl dlouho neřešený problém dioxinů!

img_1178--2-.jpg

Plast obsahuje jedovatý dioxin. Student sedmého ročníku Claire Nelson během studia narazil na fakt, že za karcinogen považovaná látka di(etylxyl) adepát (DEHA), je obsažena i v plastech používaných na potravinové obaly. Bylo zřejmé, že účinek mikrovln na takto zabalené jídlo nebyl v institutu FDA nikdy prozkoumán. Student se tedy začal podrobně zajímat o to, zda potravinové polotovary, balené v plastu a ohřívané v mikrovlnné troubě, mohou vyvolat rakovinu. Tři roky nato se Claire s podporou vědeckého pracovníka odhodlal otestovat problém, který vlastně měla řešit státní instituce FDA (Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv, jehož činnost je hrazena z peněz daňových poplatníků; pozn. red.). Pro studenta bez finančních prostředků to byl téměř neřešitelný úkol. Nakonec mu ale s výzkumem pomohl Jon Wilkes z arkansaského Národního toxikologického centra v Jeffersonu. Toto
výzkumné středisko je příbuzné FDA. Claire zde měl pro své experimenty k dispozici potřebné laboratorní vybavení. K pokusům použil panenský olivový olej v běžných plastových obalech. Prověřoval působení mikrovln na celkem čtyři druhy nejpoužívanějších plastových obalů. Výsledek experimentu byl šokující. Látky, které se "přestěhovaly" z plastu do olivového oleje, obsahovaly nejen dioxin, ale také xenoestrogen látku, která u mužů způsobuje řídnutí spermatu a rakovinu u žen! Claire prováděl své výzkumy po celý rok. Výsledky výzkumu dokázaly přítomnost látky DEHA, která se stěhuje z plastů do oleje, a to v množství200 až 500 částic pro milion (ppp Standard určený institutem FDA přitom povoluje jen 0,05 částice pro miliardu. Nelsonovy výsledky byly zveřejněny ve vědeckých publikacích. Student Claire Nelson obdržel vysoké ocenění od Amerického sdružení chemiků na mezinárodním veletrhu v Texasu za nesporně prokázaný fakt, že "karcinogenní látky obsažené oleji 10 000 000 krát překračují povolenou hranici" stanovenou v květnu 2000 úřadem FDA. Okolo problematiky dioxinů obsažených v potravinových plastech v Americe se i nadále vede bouřlivá diskuze. Odborníci tvrdí, že v mikrovlnných troubách upravené potraviny jsou bezpečnější, pokud
spotřebitel dodržuje tato pravidla: 1. Použije "homologované" plastové nádoby s označením Microwave Safe 2.  Jestliže je pro ohřívání použit plastový obal, nesmí být v přímém styku s potravinou! Avšak podle Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léků, se při mikrovlnných teplotách mohou chemikálie obsažené v jakýchkoliv plastových obalech "přesouvat" do připravované potravy. I když neexistuje přímý důkaz, FDA dnes tvrdí, že kontaminující látka v plastech je vážnou hrozbou lidskému zdraví. Dioxiny, včetně příbuzných separací, jsou imise vstupující do prostředí (potravin) jako vedlejší průmyslový produkt. Dioxinové separace jsou považovány za vysoce jedovaté, karcinogenní látky. Různé studie prokázaly, že se dioxiny mohou uvolňovat do atmosféry z chlorovaného plastu, polyvinylchloridu (PVC - je také součástí oblečení a folií na balení potravin) spalovaného za vysokých teplot.

Tuto hrozbu můžete sami zastavit jednoduchým použitím tvrzeného skla, které je ve většině domácností po ruce a stolování z něj, je rozhodně příjemnější, než z plastového obalu.

Z Webu připravila Alena

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář