Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vánoce a živý dárek

4. 12. 2011

Blíží se Vánoce. Spousta rodičů, přátel, milenců uvažuje o živém dárku pod stromeček. Jenže046hacmor20101130.jpg každoročně v novoroční době zaplaví útulky nechtěné, nebo neuvážené dárky.

Takže než se pro živý dárek rozhodnete, popřemýšlejte:

 

        roztomilé koťátko či štěňátko velmi rychle vyroste. Většinu života vás bude provázet jako dospělý tvor.

       pořídit si kotě či štěně je záležitost na mnoho let. Uvědomujete si rodiče, že až děti odejdou na školu, internát, kolej, bude zvířátko na vás? Navíc děti až tak po 12 letech začínají být schopné se samostatně postarat, ale i přesto je pořád dohled nutný. Počítáte s tím?

       kotě leze po záclonách, škrábe nábytek než se naučí používat škrabadlo, shazuje květináče, ožírá kytky....štěně dělá loužičky a bobky, než se naučí čistotnosti, kouše vše, co mu přijde pod tlamičku, zvlášť později v době výměny zubů. Je pro vás vztah s mazlíčkem cennější než případné škody?

       kočička i pejsek potřebují kvalitní stravu, pravidelné očkování, pelíšky, hračky, ale hlavně spoustu  vašeho času. Kočičce musíte čistit záchůdek, dlouhosrstá plemena často pročesávat, hrát si s ní. S pejskem musíte ráno o hodně dřív ráno vstát na venčení a ještě ten den s ním jít nejméně po dvakrát na pořádnou procházku. Navíc mu prospěje dobrá psí školaaronek-na-cviceni.jpg a to také něco stojí. Do budoucna i možnost různých psích sportů není zadarmo. Pročesávání dlouhosrstých plemen je samozřejmé. Jste ochotni ledačeho se vzdát a dopřát vše potřebné svým zvířecím přátelům?

       jste ochotni při jeho případné nemoci změnit dočasně režim? Pokud bude nutná dieta, jste ochotni ji zvířátku kupovat? (O podávání léků – zvlášť kočkám :-) - nemluvě)

       prázdniny, dovolená. Jste rozhodnuti jezdit na dovolenou už jen tam, kde vaše mazlíčky  bez problému přijmou? Pokud byste jeli, kam nemohou, máte někoho, kdo se vám o ně zodpovědně postará?

       pokud se rozvedete, rozejdete, neskončí váš nic nechápající miláček v útulku? Jste rozhodnutí se ho nevzdat za žádných okolnosti?

       až vaše zvířátko zestárne a vy  budete ještě plni sil, přizpůsobíte se jeho věku a novým potřebám? Jeho nemocem? Počítáte s tím, že nastane okamžik, kdy se budete muset rozloučit a vás to bude moc a moc bolet (a budete poslouchat řeči o jenkočce a jenpsovi)?

       jste ochotní snášet starosti, nepoměrně převážené radostmi?

 

Odpověděli jste na otázky ANO? Ne, ano tohle vše vím, ale ano s tímhle vším počítám a jsem ochotný/á to vše pro svého mazlíčka udělat.

 

 Budeme pokračovat:

       chcete s mazlíčkem jezdit po výstavách? Zřídit si chovatelskou stanici se všemi možnými starostmi?Chcete se věnovat vrcholově psímu sportu? 25725_112038922150008_100000317019320_171214_3668387_n.jpg

Ano? Sedněte celá rodina nad atlas plemen, prodebatujte, zda  jste rodina spíš akční nebo mírně lenošivá – v dobrém slova smyslu. Najděte plemeno s  kterým si budete navzájem vyhovovat - velikostí bytu, domu, způsobem života. Na internetu se na různých zvířecích stránkách poptejte na dobrou chovatelskou stanici a obraťte se na ni. Nebojte se ptát na cokoliv. A až budete rozhodnutí, vyrazte pro svého nového kamaráda Nechte si od zkušenějších poradit.

 

       hledáte „jen“ kamaráda bez dalších ambicí? Zajděte do nejbližšího útulku, popovídejte s personálem. Útulkové tety  vám mohou ledacos o svých svěřencích říct. Pejska můžete nejprve jen chodit venčit, tím útulku pomoci a spolu se blíž seznámit. Ale! O minulosti svých svěřenců nevědí všechno. Kočičky a pejsci tam mají velkou jizvu na duši. Máte dostatek trpělivosti a chuti pomoci jim překonat špatné zkušenosti s námi lidmi? I kdyby to trvalo dlouho? Ano?

Tak po dohodě celé rodiny, po rozdělení „kdo kdy co“ do útulku zajděte. Nepodporujte množitele, prosím.

Pokud si pořizujete dalšího mazlíčka, uvědomujete si ,že i když vypadá přesně jako ten váš dřívější, je to naprosto jiný tvor, s jinou povahou, budoucími zvyky, není to klon zemřelého mazlíčka? Přijmete jeho jinakost?

Zvířata nejsou pohybliví plyšáci, ani módní ozdoba vašeho bytu. Jsou to živí tvorové (kočky a psi navíc šelmy) s city, pocity, potřebami, plně na VÁS závislí. Oni s námi sdílejí vše dobré i zlé a my  bychom jim to měli oplácet.

 ozdoba.jpg

Hačmor se přimlouvá, aby vaše rozhodnutí bylo uvážené, opuštěných, týraných a zabitých psů i koček, je i v naší republice mnoho. Nerozšiřujte jejich řady tím, že váš dárek skončí někde kdesi. Apelujeme hlavně na mladé lidi, zvíře mnohdy končí špatně, protože se mladé páry rozejdou a najednou tu někdo překáží. Buďme všichni zodpovědní.

Autorka: Františka Romana Daňová, foto archív autorka, její pejskové Aron a Dami.

(ilustrační foto Alena - naše jedenáctiletá kočka ze Záběhlic - Mimi)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář