Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatý František z Assisi

4. 10. 2011
Kostel Nanebevzetí Panny Marie - Chocerady, svatí Jiří, František a Florian

img_2361--3-.jpg

Nebyl královským synem, jeho otec byl bohatý obchodník z Assisi - to je malé městečko v Itálii. Správně se jmenoval Giacomo, byl ale svými přáteli zván Francesco, protože jeho matka pocházela z Francie. Narodil se roku 1182. 

Mladý František měl jednou zdědit všechno otcovo bohatství. František byl velmi vychované dítě, které mělo a smělo všechno. Musel se mnoho učit, měl jednou převzít a vést obchod svého otce. Jako obchodník s látkami a barvíř musel umět dobře počítat, číst a psát.

A tak František vyrostl a stal se ješitným, sám se sebou spokojeným, pánovitým, svéprávným, bezmyšlenkovým mladým mužem. Neviděl, jak žije většina lidí chudých.

 img_3663.jpg


Když město Assisi vedlo válku proti sousednímu městu Perugia, bojoval František - jako většina jeho přátel. Brzy padl do zajetí. Po půl roce, který strávil v tmavé vlhké kobce byl proti vysoké částce od jeho otce vykoupen.

Tento půl rok ale Františka změnil. Byl velmi nemocný a mněl mnoho času přemýšlet o životě. Bylo mu 24 let, když přišel zpátky do Assissi. Byl klidný a přemýšlivý a začal se pojednou o chudé ve svém městě zajímat. Jeho rodině se to nelíbilo.


Tento úkol bral František zcela vážně. A první co učinil, bylo zřeknutí se svého majetku a svého dědictví. Začal žít na ulici, kázat o tom, že všichni lidé jsou bratři a sestry, že ale také všechna zvířata mají duši a měla by být opatrována a milována. Dělil se o jídlo a šaty, žil s chudými a pečoval o malomocné.

p8130239--2-.jpg


img_0001--2-.jpgPro mladého Františka začaly těžké časy. Byl vysmíván a zavrhován svými přáteli. Přesto zůstal šťastný a plný lásky. Jednoho dne šel z Assisi do Říma, aby kritizoval Papeže. To ale bylo nebezpečné. Muž, který se odvážil kritiku na bohatství kostelů vznést, mohl stát velmi rychle před soudem a být usmrcen. František se o to ale nestaral. Byl silný a odvážný a věřil na lásku boží a sobě samému. Nemohl sice změnit papeže, ale zkusil oslovit biskupy. František dostal povolení založit řád a v něm dále pracovat v tom, co považoval za důležité - ukazovat lidem, že štěstí a radost nemusí vznikat díky bohatství, že před bohem jsou si všichni lidé rovní a že také zvířata boží tvorové jsou a mají duši. Vznikl řád, který existuje dodnes a jmenuje se františkáni.

p8010122.jpg


František z Assisi se na tehdejší dobu dožil vysokého věku, ačkoliv byl mnoho let nemocen. Zemřel ve 45 letech.

Převzato z materiálů rakouských vlčat. Zpracovala Alena

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář