Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes, jako vychovaný společník

10. 5. 2011

094hacmor20101114.jpgPokud máme, nebo si plánujeme pořídit psa, měli bychom zhodnotit, zda je vůbec pro nás vhodný. Měli bychom si uvědomit, že plně přebíráme zodpovědnost za jeho život, za jeho zdraví a jeho výchovu. I výběr plemene by měl odpovídat našim potřebám, případně našim aktivitám a nebo naší lenosti. Dále si musíme uvědomit, že zhruba 15 let jeho života budeme investovat čas, peníze a své pohodlí. Pořídit si psa, na kterého nebudeme mít čas je špatně. Ačkoli z hlediska zákona je pes považován za věc, veškerou zodpovědnost za škody jím způsobené nese majitel. Vypustit ho večer do Chocerad, aby si někde zajistil jídlo, je nezodpovědné a někdy velmi nebezpečné. Když pes zajišťuje ostrahu objektu, musíme mít dobré oplocení, vhodný kotec, péči a krmení. Jinak si pořiďte alarm, nejí, nevylučuje, nepotřebuje veterináře a je levnější. Při venčení a vycházkách, bezprizorní a neposlušný pes je přinejlepším obtěžující. Věty o tom, že máme špatný plot a on stejně uteče, nesvědčí o vysoké inteligenci majitele. To samé platí o větách, že přece náš pes ještě nikoho nekousl, a pak se divíme, proč to udělal. Další nešvar je: "On mne doma poslechne, ale venku ne". Často slýcháme od majitelů. Před lety jsme potkali pána, který na nás volal, abychom utíkali pryč, protože jeho pes se rve. Dost dobře nešlo poslechnout, jeho volně pobíhající pitbul se už řítil na naše feny. Naštěstí háraly a tak se útok nekonal. Můj starý ovčák byl za poslední roky dvakrát napadnutý volně pobíhajícím brazilským filou. Případ řešil OÚ.  Do třetice mi nedávno zákaznice líčila, jak jejího bišonka, vedeného na vodítku napadli v lese dva lovečtí psi. Majitel prý prohlásil, že je lesa pán a jeho psi si mohou dělat co chtějí. Tak takhle tedy ne!

034hacmor20101117.jpgV loňském roce jsem iniciovala vznik zájmové skupiny HAČMOR – výcvik psů. Každý kdo má zájem se může připojit a naučit se chápat svého psa a tím snadněji ho vycvičit. Zájemcům o tuto problematiku doporučuji stránky www.hacmor.cz rubrika - Odborné články. Najdete tam mnoho užitečných rad o jednání a chování psa. Můj obchod s krmivy asi všichni znáte, tam se kdykoliv můžete na mne obrátit a problém s vaším psem se pokusíme vyřešit. Naše skupina HAČMOR se věnuje výcviku psů v terénu, což právě je ten správný přístup, kdy majitel psa i pes sám, pracují metodou odkoukávání v kolektivu. Je to stará metoda výcviku psa vhledem, starší se správným chováním jsou mladším, nezkušeným vzorem. Pohybujeme se v terénu v obci, aby se psi naučili zvládat různé situace za běžného provozu. Možná jste nás už potkali, skupinu ukázněných pejsků jdoucích vzorně u nohy na vodítku. Ve skupině různých plemen se setkáte s pražským krysaříkem nebo boloňským psíkem, cvičit se dá každé plemeno. Například  i kříženci mohou být poslušnými pejsky a dělat svému majiteli radost.

Z letité zkušenosti mohu říci, že psi chápou mnohem rychleji, než jejich majitelé. Dopřejte si psa, který bude okolím obdivovaný pro svou poslušnost a i vy získáte na své image. Když my pejskaři budeme ohleduplní, bude nás mít okolí rádo. Žijte v souladu s potřebami svého psa a zjistíte, že váš život bude daleko bohatší. Proto ho přece máte.

 Eva Slivanská

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pes,.......................

(svatopluk z Frýdku aj Místku, 12. 5. 2011 16:29)

To by si měli přečíst všichni, kteří se chystají svým dětem koupit péjska za prospěch!

Re: Pes,.......................

(Eva, 12. 5. 2011 17:38)

No jo, vízo se blíží, to zas budou plné útulky. Uděláme z toho povinnou četbu.))))))). Měli by si to lidi přečíst, bylo by to fajn, kdyby se pes pořídil uváženě.