Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvikové pomůcky, nebo mučící nástroje?

25. 3. 2013

Výcvikové pomůcky, nebo mučící nástroje?rotacni-obojek.jpg

Výcviku psů se věnuji prakticky od útlého věku, pamatuji doby, kdy občas zavítal na cvičák nováček a pes měl ostnatý obojek. Takový majitel byl ihned poučen, jak je podobná věc nevhodná a zbytečná. Osobně jsem tuto věc nikdy nepoužila, měla jsem hodně psů, měla jsem dokonce i chovatelskou stanici, nikdy jsem neobcházela chovatelský řád, kdy se se zkouškama kšeftilo, aby se pes do chovu dostal. Vše byla opravdu jen moje zásluha a na své psy jsem byla pyšná, dokonce měli víc zkoušek, než do chovu potřebovali. Dodnes používám vlastní mozek, jak na psa vyzrát, ne, jak ho stresovat a vychovat stroj. Proto mne doslova šokovala stránka, kterou založila na Facebooku majitelka Psí školy Pohoda Mirka Přibáňová z Plzně.

Zde je zkopírovaný úvod k dané stránce paní Mirky:

 Poslední dobou se v kynologii rozmáhá nešvar řešit selhání psovoda ve výchově psa různými novodobými rádoby výcvikovými pomůckami. V parcích tedy velmi často vídáme psy s různými ohlávkami. Na cvičácích lze nezřídka spatřit psa s ostnatým obojkem a EO na krku současně. Viděla jsem už i dobrmana s EO na zadku a hlava mi to prostě nebere. Jaký názor máte na tyto "výcvikové pomůcky" vy?

Své komentáře můžete nechat pod článkem.

Pochopitelně se na Facebooku strhla bouřlivá debata, když zkušení pejskaři, kteří, stejně, jako já, tyto pomůcky nepoužívají, je okamžitě odsoudili.  Mají však i své zastánce, kteří po vzoru například Cesara Millana, toto berou, jako výraznou pomoc. To mne tu zas jeho fanynky napadnou, ale je to jejich právo. Podle mne by se spíš majitelé psů měli zamyslet, proč k použití u nich došlo. Něco je špatně. Něco se pokazilo už při výchově malého psího prcka. Svého psa by totiž měli ovládat už tím, že jsou pro něho nepostradatelní. 


Pes není stroj, který bude plnit vaše očekávání bez toho, abyste se přičinili. To je základ veškerého úspěchu. Další rada, kterou si dovolím dát, je výběr plemene a pohlaví. Zapomeňte, že zrovna frčí to a to módní plemeno, ale sáhněte si do svědomí a do svých fyzických možností. A především si uvědomte, jestli bude ochota věnovat mu veškerý svůj čas. Výmluvy - dneska je hnusně, nebudem nic dělat, jsou hodně špatné. Jste ochotni obětovat své pohodlí? Psa totiž špatné počasí nebere. On chce mít svou porci zábavy a práce. Také si uvědomte, že docházka jednou týdně někam na cvičák nic neřeší. Cvičí se - vychovává, hodně lidí tenhle pojem dělí a to je zase špatně, neustále. I výběr pohlaví je důležitý, fena je daleko vhodnější pro každého začátečníka. A ta módnost, na tu taky nekoukejte, protože tento důvod na pořízení psa, je holý nesmysl. Navíc paní Móda je vrkavá, takže vámi vybrané plemeno vzápětí být módní nemusí. Vím, že bohužel je hodně těch, co módnost považují za důležité, aby sousedi koukali. Vy spíš koukejte, jestli při svých 50 kg zvládnete například 70 kg psa, který poroste, jako dříví v lese, protože venku bylo hnusně;-).

Ono, když je hnusně pár měsíců a  máte štěně, které rychle roste a dospívá, prošvihnete velmi důležitý čas výchovy - výcviku. Na starém hostivařském cvičáku kdysi padla věta:" Je hnusně, že ani úchylové nejsou v parku, jen pejskaři to nevzdají.

Taky si nelžete do kapsy, jak váš pes všechno umí, jen momentálně je mimo, proto neposlechl. Už tam jste zklamali. Nelámejte nic přes koleno, dejte všemu v období dospívání dostatek času, ale buďte svému psovi bohem. Nenechte se nikdy nikým ovlivnit na nákup pomůcek, které zde uvidíte. Opět určitá módnost, ale pomůcky vám k vylepšení vztahu nepomohou.

Tak, a už tu máme rotační obojek s trny. Hrůza, co? Možná vhodné pro sadomaso, ale ne pro psa, kterého snad milujete. Před použitím by si to měl každý zkusit na svém krku. Obrázek výše.

Našla jsem fotku rotvíka, ostnatý obojek na krku, zadek v udělátku,rotvik-s-pomuckou.jpg aby se naučil povel vstaň. Mně k tomu stačí ruka, která lehce v oblasti slabiny a břicha, psa nadzvedne, naznačím krok dopředu a pes automaticky vstává. Pak už se jen povel dovede k dokonalosti. Pokud udělátko sloužilo k odložení ve stoje, ani si nechci představit, když se pes učil odložení v leže.

Ohlávka -  opět jsem nikdy nepoužila, stejně, jako kruh, který zavěšen na krku, překáží lehkým bimbáním do předních nohou, psovi v pohybu. Hladký stahovací obojek, kvalitní nácvik chůze u nohy, později budete mít obojek na nestahovacím očku. Opět je to o zaujmutí psa svou osobou. Ani ohlávka nic neřeší,ohlavka.jpg jen sice sobě procházku asi zpříjemníte, psovi však určitě ne.

Permanetní škrtidlo snad ani nebudu komentovat. Většinou tací pejskaři odsoudí hladký stahovací obojek a škubnutí, ale podobný vynález nosí hrdě. Tedy rádoby pejskaři.

Dost mne šokoval spomalovač na stopu. Opět bych si tuto pomůcku dokázala představit v SM salonu, ale ne u slušného kynologa. Ono vůbec celý nácvik dnešních stop je pro mne samostatná kapitola. Nějak se vytratily poznatky o vlivu větru, místa, kudy stopa vede, atd. Pes má mít hlavu dole, jít určitým tempem. Ten, kdo tahle pravidla vymyslel, asi neznal například protivítr. Spomalovač,spomalovac-na-stopu.jpg když pes zrychlí, mu vrazí trny do zad. Hodně úchylná pomůcka. Škoda, že nelze udělat rozhovor s takovým psem.

Mučících pomůcek je určitě více, zapomněla jsem na elek. obojek, jasný důkaz, že psovi na vás nezáleží. Jeden pejskař kdysi pravil, pes, který by mi utekl, není psem pro mne, tak ať si klidně jde, hledat ho nebudu. Co já vím, nikdy mu žádný neutekl.

V závěru bych chtěla apelovat na kolegy obchodníky, aby podobné výrobky do prodeje nebrali, i když chápu, že peníze jsou silný motiv. U mne na prodejně je nikdy nenajdete, jsem totiž pejskař.

Také, když na podobné praktiky narazíte kdekoliv v různých psích školách a bohužel i na některých cvičákách, hledejte jiný zdroj mouder v místě, kde jsou opravdoví pejskaři. Ušetříte nejen svého psa, ale svou peněženku, ne každý módní vynález je totiž k užitku.

Buďte prostě vynalézaví a chytřejší, než váš pes, vaše soužití bude pak jen hezké.

 

 Autor Eva

foto internet

A po pár dnech, po vyjití tohoto článku, vyšel článek v časopisu Pes přítel člověka:

Stop násilí při výcviku!

Používáte při výcviku ostantý či elektrický výcvikový obojek? Pak čtěte pozorně. FCI komise pro pracovní kynologii vypracovala tento návrh pro předsednictvo FCI


Majitelé a držitelé psů, trenéři, výcvikáři, kteří prokazatelně (např. video, fotografie, potvrzená svědectví…) cvičí psy pomocí zakázaných pomůcek, jako je např. ostnatý obojek, elektrické pomůcky nebo se dopouští jiného týrání psa, budou mít na 24 měsíců zakázáno závodit, startovat soutěžit. Tento zákaz startu platí pro všechny závody pořádanými FCI a členskými organizacemi a kluby FCI.
Pro rozhodčí a funkcionáře, kteří prokazatelně (např. video, fotografie, potvrzená svědectví…) cvičí psy pomocí zakázaných pomůcek, jako je např. ostnatý obojek, elektrické pomůcky nebo se dopouští jiného týrání psa, budou s okamžitou platností všechny oficiální závody FCI uzavřeny (nebudou moci závody posuzovat, organizovat je atd.). Tento zákaz platí i pro závody pořádanými  členskými organizacemi a kluby FCI. Dále se tento zákaz vztahuje i na všechny chovatelské a výcvikové akce a i na bonitace. Dále po dobu 24 měsíců od doby provinění bude zakázáno zapsat chovného psa v jejich vlastnictví do plemenné knihy. A u fen se tento zákaz bude vztahovat na jejich připuštění.
Zákaz začně platit ode dne zveřejnění na na národních oficiálních webových stránkách  nebo na webu FCI.

Pokud se majitel psa, cvičitel, trenér, výcvikář či funkcionář ve své zemi proviní proti  zákonu na ochranu zvířat a bude podle trestního práva země odsouzen, platí pro takového jedince výše uvedené zákazy a to minimálně po dobu 36 měsíců.

Tato ustanovení začnou platit rozhodnutím předsednictva FCI od 1. následujícího měsíce.
Důvodem tohoto návrhu je, aby se ve psím sportu používaly pozitivní výcvikové metody. Metodiky výcviku nevyžadují žádná násilí, tento trend je podepřen vědeckým výzkumem o chování psa. Výkony psů při závodech a soutěžích FCI musí ukazovat pozitivní obrázek, který bude vypovídat i o použitých pozitivních metodách výcviku. Rozhodčí budou jak národní tak i mezinárodní úrovni školeni a následně i žádáni, aby dokázali dobře pozitivní chování rozeznat, posoudit a ocenit.


Rozšíření pozitivních metod  z velké části pomohou špičkoví výcvikáři, tento trend se postupně dostává i do ostatních sportovních aktivit, nevhodné chování je potřeba potrestat a distancovat se.
Fungovat se psem, cvičit ho – v souladu, v souznění se psem, to je smyslem našeho psího sportu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Mučidla

(Lucy, 20. 5. 2013 18:51)

Absolutně s vaším názorem souhlasím.Žijeme na samotě v lese a měli jsme strach,že když nám uteče za zvěří,tak ho někdo zastřelí.EO jsme nemuseli při přivolání během útěku použít více než 3-4x.Od té doby stačí když ho má na krku.
Člověk musí mít určitou míru empatie a hlavně použít zdravý rozum.Poté nemůže být problém.

Re: Re: Mučidla

(Eva Hačmor, 21. 5. 2013 10:17)

Díky za hezký komentář.

Žiletkový obojek

(Eva Hypšová, 25. 3. 2013 13:47)

Před dvěma a půl rokem jsem si pořídila malého münsterlandského ohaře. Domů jsem přivezla 4,5 roku starého ustrašeného a vystresovaného psa. Netušila jsem vůbec nic. Při pokusu o kartáčování psa jsem narazila na tvrdý odpor ke kartáči v místě krku. Mimo jiné také mi byly podezřelé klovance na uších a celé hlavě a těle. Ale o to nyní nejde. Po pár dnech začaly vypadávat strupy se srstí - takové proužky. Mezitím jsme se seznámili s chovatelem ohařů. Byli jsme zasvěceni do plemene jeho kladů a použití. Pak jsem učinila dotaz, zda by nevěděl od čeho může mít takové rány na krku a divně ořezanou srst. Lesan byl s námi a moc se líbil. Naše informace, že se bojí ran a není vhodný k lovu byla pro pana chovatele velmi vtipná. Řekl, že to je na výchově.... Žiletkový obojek - mezi dva slabší kožené obojky se všijí žiletky tak, aby rohy žiletek vyčnívaly na obou stranách ven.... myslím, že další není třeba dodávat........ Velmi děkuji panu chvateli,který nás opravdu svědomitě zasvětil do tajů loveckých psů. Odměny a úžasné výsledky jeho psů, cvičených bey takovýchto pomůcek byly vystaveny j jedné velké skříni. Byla přecpaná. Jak z Česka tak ze zahraničí. Já byla zvyklá na jiná plemena jako jsou NO a jezevčíci a jiná malá plemena. Lovecký pes je přírodní zázrak. Velmi lituji, že ho nemám od miminka. Jeho čichová forenzní laboratoř je totiž něco exkluzivního......

Re: Žiletkový obojek

(Eva Hačmor, 25. 3. 2013 19:58)

Také příšerný příběh, jak nevychovávat psa.

Re: Re: Žiletkový obojek

(eva, 16. 4. 2013 15:48)

Zdravím, je mi z toho všeho nějak zle, mám boxery 30 let, ale takovéhle hrůze bych žádného z nich nikdy nevystavila. Při výchově a výcviku jsem používala jen hladký stahovací obojek a stačilo to. Pravda je, že mi to stálo spoustu času, ale nijak si nestěžuji. Žádný pes není stroj a aspoň já / a asi každý normální člověk má svého psa hlavně pro radost a jako parťáka / a ne na to, aby ho vystavil vědomě mučení. Tací rádobymajitelé by tyto mučící nástroje měli nejdříve vyzkoušet na sobě, včetně EO. Asi by se divili........

Re: Re: Re: Žiletkový obojek

(Eva Hačmor, 16. 4. 2013 18:24)

Souhlasím s vámi, pejskařský um jde do háje, za sebe se přiznám, že mne nikdy ani nenapadlo přemýšlet, jak psovi ublížit, vždycky jsem jen hladký stahovák. A jen velmi málo. Dobrý vztah se rozhodně nedá vybudovat na strachu z psovoda.

??pomůcky??

(Zlatka, 26. 3. 2013 17:02)

Dřív,když jsem se Sanym aktivně cvičila, tak jsem na spoustě cvičácích viděla tyhle ,,výcvikové pomůcky". Někdy mi z toho bylo špatně, někdy jsem i z kousaček odjela-to když na plac vylezl ,,psovod" a jeho hafan měl jednu elektriku na krku a druhou ve slabinách a pro jistotu ještě strunu!!!!!! Sbalila jsem psa a na tenhle cvičák už nikdy kousat nejela.To jen jeden případ z mnoha.Ptáte se proč jsem nějak nezakročila?? V těhle případech to totiž nemá cenu,páneček ( no páneček ne,spíš tyran) se rozčílí,mele si svoje o výcviku a disciplíně a psa akorát zbytečně vycuká a lupne ho pro jistotu elekrtrikou,aby po vás moc nekoukal.Těch zkušeností bylo víc,poslední snad jen ta,že moje už bývalá kamarádka použila elektriku v lese ,aby jí fenečka náhodou neutekla za zvěří a když jsem jí řekla,že by měla být v lese tedy na vodítku,že jí to přece neuškodí a přidala jsem svůj názor na tuhle ,,moderní věcičku",tak si ani nepřejte vědět, co i napsala a kam mě poslala. To nejlepší místo,co mi doporučila byla ,,psychina". Lidi nechtějí slyšet jiný názor,tihleti bohužel ne. Jsem šťastná za to,že se o tom konečně někde píše.Já kdysi používala ostnáč na obraně-první pes a špatní rádci-doteď se za to Sanymu omlouvám.Až jsem ,,pobrala" rozum,tak mi stačil i široký obojek a bylo to!Když mi kdysi řekl jeden figurant,že dáme Sanymu elektriku, aby něďobal do rukávu,tak jsem řekla, že ne! Buď ho to naučí normálním způsobem ajestli to nepůjde,tak končím se zkouškama a hotovo. Každému by mělo jít hlavně o to,aby pes pracoval rád a měl šťastný psí život.Hernajs,vždyť jsou tady s náma jen chvíli, dali by za nás svůj život,tak jim to tady udělejme krásné a netrapme je!!!!!!Víte lidi,kdysi tyhle věci nebyli a pesani poslouchali, teď je spousta těhle mučících nástrojů a myslíte si,že jsou pesani poslušnější??????Myslím,že ne!

Re: ??pomůcky??

(Eva Hačmor, 27. 3. 2013 11:31)

Zlatko, mluvíš mi z duše. Ono taky hodně dělá své, že figurant stojí nemalé peníze, tak všechno musí jít rychle a snadno.
Jen dodám, že tvůj Sany má hodně zkoušek, tak víš, o čem píšeš.

vycvikove versus eroticke?

(Pavla, 26. 3. 2013 18:41)

Tyhle pomůcky patří do salónů Sádlo-MASLO,ne na naše psy,viděla jsem fotky psů jejichž "panickove'použjyívali ostnace,a hl.jejich vyholene-psí krky a ty jizvy,Kdo si neumí poradit s poslušnosti jinák,třeba hlasem,naše fena NO dobře zná můj basa intonaci hlasů.Tyhle pomůcky bych pripevnila ten hovadum panickum na krk či hýždě,s uvidíme jak se jim to bude líbit,!? Vždyťké nenasazujem podobne hovadiny při jbo snJá svoje děti vychovavala hlasem a bylo-li potřeba i placka přes zadek,ani bicik,ani obojek aj,kraviny netřeba,a stejně jsem vychovala i naše psy za které se nrstydim.

Re: vycvikove versus eroticke?

(Eva Hačmor, 27. 3. 2013 11:23)

Pavlo, podle mne to bez nich jde, jen to někdy trochu déle trvá, souhlasím s vámi.

k fotce rotvíka

(Jana, 25. 3. 2013 16:44)

opoku jsem dobře četla v té skupině na fb u fotky rotvíka bylo to použité ta šňůra při odložení ve stoje, pes popolejzal když pán pokračoval ale když se ohlédl, pes stál, nijak na tom toho psa netahali, jen ho to zarazilo v tom popolézání a co se týká ostnáče, vyloženě to neodsuzuju, ani elektrický obojek, patří to ovšem do ruky tomu kdo ví jak to používat, já sama jsem dávala čubě na obranu ostnáč, ale stačilo jí že ho měla na krku, NIKDY jsem jí na tom nevycukala, co se týká toho spomalovače na stopy, to nějak nechápu to mi přijde jako kravina a totální, a to cosi škrtící to je taky v celku blbost, to se mi nelíbí, EO bych požila já osobně jen v případě že by mi pes zdrhal za zvěří a hrozilo by mu že ho někdy picne myslivec, jinak ne, protože to prostě ani neumim používat.

Re: k fotce rotvíka

(Eva Hačmor, 25. 3. 2013 19:57)

Ono je jedno, jak to cvičitel rotvíka myslel, jde to i jinak, prostě trpělivost, opakování, někdy to trochu trvá. Odložení ve stoje není zas až tak problematický cvik. Je pochopitelně na každém, jakou cestu zvolí.
Mohu se zeptat, proč měla vaše fena ostnáč na obraně?
K dalšímu jen dodám, pes by neměl zdrhat za čímkoli, pak je něco špatně. Ale dokážu pochopit strach z myslivců, ten mám taky, přesto přivolání by mělo být na první příčce výcviku.

Re: Re: k fotce rotvíka

(Jana, 26. 3. 2013 13:24)

ostnáč na obraně měla protože byla neukázněná a nechtěla jsem jí cukat na normálním obojku a ječet jak pitomá, dostala ostnáč a byl klid, opravdu jsem ho ani nepoužila, jen ho měla na krku. Jinak můj první prs utíkal za zvěří, pravda popadlo ho to tka jednou za 3-4 měsíce, ve stejném intervalu se rozhodl asi lovit malého psa nebo kočku, vždy to bylo ve chvíli když jsem polevila v pozornosti a vyšli jsme z vrátek našeho domu a od sousedky ten pes vyloženě šel proti mému psovi, pes měl stoprocentní přivolání, ale tohle prostě bylo moc na jeho ego když na něj štěkal vořech od sousedů :-) pes to přežil v celku v pořádku, měl jen škrábanec od zubu mého psa, nebo prostě 50 metrů za barákem kde začínala pole najednou předemnou vyběhla srna, to přivolání nepřivolání pes mi prostě zrdhnul a já ho vytrvala honila asi 3km... nikdy by mě nenapadlo že tam kde za barákem nikdy srny nebyli se najednou objeví, odtáhl mi sebou i máminého mladého psa, a když jsem je vytrvale honila nakonec ke mě přišli a dostali oba dva, bohužel jsme bydleli v oblasti kde ty myslivci courali a já se opravdu bála... Teď ani jeden z mých 4 psů nemá tendence lovit zvěř (srny, zajíce a bažanty), kdybych měla v budoucnu psa, který by se o to pokoušel a vyzkoušela bych všechno možné co znám abych ho to odnaučila a ono by to nefungovala asi bych ten EO použila, ale neumím to a rozhodně bych se s někým poradila