Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrý skutek nebo velký malér II.

30. 1. 2012

Dobrý skutek nebo velký malér II.lesanek.jpg

Začnu mou cestou včera po Choceradech. Jak už jsem psala, začněte u sebe doma ve svých obcích, když chcete pomáhat psům. Když moje dcera viděla choceradské pejskaře a bylo jich několik, co jsme potkaly, jen si povzdechla, proč to tak není u nich v Benešově. Všichni pejsci byli na vodítkách, dva dokonce předvedli krásné usednutí u nohy před přechodem hlavní silnice. Podotýkám, že jedna fenka je asi 16letá, voříšek. Takže žádní cvičákoví borci. Prostě místní začalo bavit mít vychovaného psa a prezentovat ho na veřejnosti. Tím odpadlo i bezuzdné množení. Zákaz volného pobíhání psů s majitelem i bez, je tu už několik let, kolegyně Alenka i já jsme pár článků, na objednávku p. starostky, napsaly. Jdeme příkladem, Hačmor používáme též, jako návod, jak na to. Například Alenky článek si vyžádal i starosta Pyšel a vyšel v jejich Pyšelských listech. Tohle můžete udělat naprosto všichni a značně se omezí počet psů bez domova.

Dnes jsem na facu našla buldočku, která je v útulku Bouchalka. KLIKNĚTE NA FOTO.buldocka---bouchalka.jpg Čip má, ale není registrovaná v žádném registru. Nedal čipující patřičné instrukce, nebo majitel ušetřil za registraci? Vřele jí doporučuju, vašeho psa budete mít doma rychleji. Já osobně bych doporučila majitelům všech psů, větší bdělost při venčení, zodpovědnější přístup. Taky se zde znovu dotknu nejrůznějších webovek, kde se radí, jak pes musí být stále na volno, aby se dobře socializoval. Tak jeden příklad za všechny. Nedávno tu byl mladík, který si takovou radu přečetl a vzal si pejska z útulku. Převezl pejska do Prahy, donesl ho domů a po pár hodinách šel venčit. Otevřel dveře, pes vyletěl a hned první auto ho přejelo. Moc se tomu divil, jak je možné, že pes nevěděl, co má dělat. Doporučuji útulkům, dávejte takové malé školení, jak použít psa. Snažila jsem se mu vysvětlit, kde se stala chyba. Další jeho pes už vodítko používá.

Na sociální síti facebook, ale i jinde jsou zajímavé stránky typu - Nekupujte psa, adoptujte. Stránka pro ty, co milují zvířata a jiné útoky na city. Já říkám kupujte, ale ne zbrkle, prověřte si chovatele. Adoptujte, když se na to cítíte, protože to na sebe bude vázat určité problémy. Mluvte s lidmi, co se na vás obrátí s tím, že si chtějí pejska pořídit. Nejdřív se zeptejte, proč ho vlastně chtějí a co by měl splňovat. Obětovala jsem takto mnoho hodin svého času, neváhám pomoct i s hledáním na netu, když si dotyčný neví rady, nebo nemá možnost. Opět se tím eliminuje špatné rozhodnutí. Je toho hodně, co budoucí pejskař neví a mnohdy sám usoudí, že z něho budoucí majitel psa nebude. Myslím, že je to v pořádku. Lepší, než když si psa pořídí a posléze se ho bude chtít nějak zbavit. Tady začněte milé psí dobrodějky. Jinak svým nucením psů za každou cenu napácháte víc problémů, než užitku. Moc zajímavá fotka z facu,utulek-lucenec.jpg kde nový majitel skvěle zajistil ty samé tyranské podmínky zachráněnému psu. Byl zadara, tak snad nějaký čas vydrží, pak se s velkou pompou s dobrotou srdce ujme dalšího. Tady je jeden z komentářů k fotce:Jednoho psa z těchto strašných podmínek zachránili a druhého tam poslali. Toto jednání ze strany útulku nechápu. A zase trpí další pejsek.

 

Zvířata miluju, už jsem se takto narodila, celý život mne provázejí. Přesto mám soudnost. Když jsem narazila na facebooku na jezevčíka, 14 let, ochrnutý, jak hledá dočasnou péči, vzpomněla jsem si na naší jezevčici Happynku. Ochrnula ze dne na den. Bylo jí 6 let. Málokdo totiž ví, co ochrnutí obnáší. Není to jen o tom, dám psovi kolečka. Někdy to prostě není možné. Ne každý ochrnutý pejsek je schopný vylučovat, takže je to na majiteli. I běžný koberec dokáže rozedřít nepohyblivá kolínka psa do krve. Happy byla víc aktivní ochrnutá, než když byla zdravá. Venčení v závěsu, kdy běžíte v předklonu několikrát denně, je docela náročné. Ostatní feny jí po čase začaly napadat. Smečka totiž takové jedince eliminuje. Jejich prvotní pud jim to prostě velí. Je tedy další problém. Happynku jsme po čase nechali uspat, problémy se zdravím se začaly stupňovat. Zavodnění plíce a další. Chybí nám, ale nechat trpět milovanou bytůstku prostě nelze. Čas rozloučení prostě přišel dřív. Proto nechápu nabídku takového pejska. Byl by vůbec schopný si zvyknout na nové prostředí a nové lidi? Není lepší mu humánně utrpení zkrátit?

Dočasná péče podle mne není to pravé ořechové. Ti, co se dají přesvědčit, pak najednou zjistí všechny problémy s ní spojené a opět jde jen o to, jak pejska přehrát dál. Vžijte se na chvíli do takového psího adepta. Někde je sebrán, nebo vzat z útulku. Jde do dočasné péče. Tam setrvá mnohdy jen pár hodin, než ho zase potká ten samý osud. Nemá domov, nemá pána, jen kdesi přežívá. Jak se to podepíše na jeho psychice, si asi umíte představit. Opět, než toto, snažme se, aby prostě majitelé psů nesli zodpovědnost za jejich držení. V tom je počátek úspěchu. Ptám se, proč je dočasná péče zlozvyk jen některých útulků. Nebylo by lepší se víc věnovat vlastním webovým stránkám? Tam mají také jednu z možností, jak si pomoci. Zima je letos zlá a tak mne napadlo, proč útulky nedají na své webovky prosbu a pořízení topných panelů do boudiček. Mnoho by se vyřešilo, zde je odkaz:www.boudapropsa.cz/vytapeneboudy.html

Velmi mne vždy překvapí hesla - Chceme prázdné útulky. Fakt???

Vždyť jde přece o pejsky, slyším dost často. Můj názor na umístění nechtěných psů je jiný. Jde o prachy. Jak si musí mnou ruce například množírny, když projedou facebook. Co neprodáme, vyházíme, on se někdo postará. Dokonce jsem dostala info, jak právě taková množírna zakládá podobné stránky. Zbavují se tak nenápadně psů, co k množení nejsou. Čím hůř psi vypadají, tím asi líp. Takže návod aktivistek zní: Nekupujte psa. Když to shrnu, slušný chovatel, který investuje plno peněz a času, je podle nich na horší úrovni, než množitel. Chovatel si tedy asi bude muset rozmyslet, jestli produkovat kvalitní, zdravá zvířata, protože doporučení podobných dam ho staví někam do kynologického koutku. Dámy naopak nepřemýšlí, že pomoci by mohly jinak.

Útulky mají smluvní dohody s obcemi na ubytování zvířat. Obce jim poskytnou dohodnutou částku za každého nalezeného psa v jejich katastru. Bohužel sama jsem slyšela od některých starostů nebo radních, jak psa nalezeného u nich, nenápadně vypustí v katastru obce, která smluvní dohodu má. Útulky většinou požadují od soukromého nálezce psa, stejnou výši částky, jakou mají nasmlouvanou s obcí. Někteří filutové se tak totiž zbavovali svých psů. Je to správné. Útulek, který tak často potřebuje dočasnou péči, není podle mne úplně v pořádku. Jak jsem byla upozorněna, obec zaplatí, útulek předá psa do dočasné péče téměř okamžitě. Nějaká karanténa se nekoná. Proč? Prachy zůstanou, někdo se postará. Jsou to výjimky, ale bohužel jsou. Jde o prachy. Pár lidí, co neslo granule a pamlsky do různých útulků se setkalo s arogantním odmítnutím. Chtějí prachy, ne pomoc. Dokonce se zavádějí podivné katalogy, ale psa si nový adept nemůže vybrat osobně. Opět podivná praktika.

Před časem Hačmor věnoval dvě plastové boudy + další požitky, útulky nominovali čtenáři. Útulek z Ústí byl v pořádku, útulek Hajniště mne velmi překvapil. Provozovatel neposlal ani SMS s jedním slovem - děkuji. Asi je pán velký humanista a milovník zvířat, když musí tolik spoléhat na své aktivistky, které se mu o vše postarají. Mají mou úctu, to ano, ale .................Tudy cesta nevede.

beda.jpg

Kliknutím na foto pejska se dostanete na nabídku útulku Maršovice.

gudy.jpg

 

A jak to dopadá, když dobrovolnice zastupuje bez pověření útulek? Před pár lety jsem narazila na prosbu slečny X. Záměrně jí tu nebudu jmenovat, dnes má svůj azyl a nechci její práci nijak znevažovat. Naopak jí přeju hodně štěstí. Slečna X. vystupovala velmi sebevědomě, tak jsem nabyla pocit, že má oprávnění útulku Maršovice. Dohodly jsme se spolu na pomoci, zavedla jsem sběrné místo ve své prodejně, přidala se umělkyně Aja Žáková a nabídla uspořádat dobročinný koncert. Slečna X. přislíbila zajistit v Maršovicích kostel, kde se vše bude pořádat. Naše paní starostka nabídla dar 10 000 kč, když dostane do konce roku žádost, kterou musí předložit radě ke schválení. Vše vypadalo růžově. Sbírka u mne byla skutečně hodnotná, na netu se denně objevovala, aby třeba nevznikly nějaké pochybnosti, tak byl každý dar veřejně zaznamenán, paní starostka vše ještě vyhlásla sms, takže opravdu darů i prašulek se sešlo na tak krátkou dobu dost. Slečna ještě požádala o dvě přepravní klece, i to bylo splněno. Velkosklad také vyšel vstříc i s cenou, dokonce klece dovezli mimo závoz. Slečna X. se však najednou přestala hlásit. Dary odsud odvezla, ale ne do Maršovic, nýbrž k sobě domů. Dokonce jednala s paní starostkou, ale opět neprozradila, že nemá oprávnění Maršovic. Blížil se datum koncertu, ale ani paní Aja nemohla slečnu X. dostopovat. Zavolala jsem tedy do útulku a zeptala se na slečnu X. To bylo překvapení. Nicméně vše nakonec dopadlo dobře, slečna mi poslala pár nepěkných sms, odvezla všechny dary v pořádku do Maršovic a paní Hrmová z útulku zajistila u faráře narychlo pronájem kostela. Naštěstí vyšel ochotně vstříct. I žádost pro p. starostku se stihla. Vše ale na poslední chvíli a se zbytečnými nervy. Od té doby jednám jen s paní Hrmovou osobně a moc si dávám pozor, kdo má pověření útulku a kdo ne. Sběrné místo je u mne stále. Na přiložené fotografii je část jedné kupy darů:pelechy-pro-marsovice-7.1.2010.jpg

 Na závěr ještě přidám prosbu a zároveň výzvu p. Jarmily ze Slovenska týkající se bezuzdého sdílení nejrůznějších příspěvků na facebooku:Teraz píšem do Hačmoru:Vážení priatelia je vela tém a nešvárov, ktoré sa dejú. Velmi mi vadí napríklad, aké krutosti sa dávajú na nástenku, ved už je zvieracia polícia, sú združenia, ktoré riešia tieto svinstvá, tak neviem prečo každý den to zavesia, ved nie každý to znesie a nič sa tým nevyrieši. Týmto spôsobom len traumatizujú nás tým nech to posielajú kompetentným, ved my to tu nevyriešime, ešte sa populizmom nič nevyriešilo chodia na tieto weby aj deti, aký príklad to majú?Čo budú aj oni robiť a ako sa budú chovať k zvieratkám?Myslím si, že je tu dosť založených skupín, ktoré sa venujú tomuto. Kto chce pôjde tam a ked pomôže náš hlas dám ho, ale pozerať to ozaj nemôžem.

Dnes mi kamarádka Ilona poslala toto: SOS misove-030.jpg
 
prosím o pomoc při hledání nových majitelů pro dva opuštěné čistokrevné voříšky (bígl na vyšších nohách). Našla jsem je dnes spící na holém poli při -8°C a nemohla jsem je tam v takovém počasí nechat. Našli se v Křeslicích u Milíčovského lesa (okraj Jižního Města).

misove-029.jpgLidí se zatím bojí, jsou nedůvěřiví, ale vzhledem k tomu, že měli oba dva (jsou to psí sourozenci) velký hlad, tak se mně je podařilo odchytit, i když to byl pro nás nezapomenutelný zážitek. Jsou bíločerné barvy a asi 2 letí.
 
Případní zájemci piště na aranice@seznam.cz a nebo volat na 602875309  -  večer
 
Předem děkuji za pomoc    Ilona Procházková

Tak co, začnem tu pomoc společně formovat s rozumem a bez emocí? Kynologové máte to ve svých rukách, dělejte osvětu ve školách a všude, kde to půjde, oslovujte obce, pište články, protože slovo je nejmocnější zbraň na světě.

Dodatečně sem vkládám slova p. Jaroslava z komentáře. Je to dobrovolník útulku v Ústí :Co k tomu dodat? Kéž by slova z těchto článků padla na úrodnou půdu! A kdo z laiků chce opravdu dělat dobré skutky v této oblasti, nechť si zapamatuje všechna slova v těchto článcích napsaná! A nejen zapamatuje, ale ať podle nich i činí!

A vyjádření též v komentářích umělkyně p. Aji Žákové:Ano,zazděn byl doslova koncert v Praze,kdy vůbec nebrala telefony,narychlo přijela pí.Hrmová se synem,pomáhala též pí.Eliška Hybnerová s vnučkou při roznosu plakátků!Pronájem kostela v Praze je drahá záležitost a ne všichni duchovní jsou nakloněni koncertu pro ,,němé tváře"...Mohu přidat plakátek,mám schovaný...Název koncertu ,,Pocta sv.Františku z Assisi"...Polský duchovní souhlasil...Nebýt pomoci těchto dobrých duší,tak jsme snad zpívali jen sami pro sebe :(((Musím napsat,že přijeli též přátelé ze Slovenska,pí.Jarmilka s rodinou a přáteli:)A dotyčná slečna X. nebrala telefony...Jediné,co udělala,bylo sprosté napadení mé osoby a mých přátel na ,,Hafících.cz":(((Byly to skutečně nervy:(((Ale,nepomožme těm,které uvrhl člověk do nesnází,díky nezodpovědné osobě?:(((

Autor Eva

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Apely "zachraňte..." a Hajniště

(Jiřina Halíková, 10. 2. 2012 16:46)

Souhlasím, že pán v útulku Hajniště by se měl trochu více snažit. Ale doprava středné - severní Čechy někdy může bát problém, při podobných dobročinných akcích by bylo dobré vzít to v úvahu rovnou. Sama jsem do Hajniště počátkem zimy posílala 2 boudy vč.zateplení a mohu říci, že mi poděkoval jménem pejsků i informoval o tom že boudy došly. Ale nechala jsem je přivézt dodavatelem až do útulku a měla jsem před tím ověřeno slečnou, která v severních Čechách dělá jako dobrovolnice velký kus práce, že tam skutečně 2 feny spí jen na prknech.
Jinak některé apely "zachraňte .." vážně beru a brát budu, ALE - a to je to hlavní - PODLE TOHO, OD KOHO PŘIJDOU !!
Ano, chceme všichni prázdné útulky, nebo snad ne? Pokud je to apel od někoho z velké skupiny známých, kteří se tímto zachraňováním zabývají a obětují tomu svůj čas a často i finance ! Z řadou z nich se dnes už znám, i když jsme dříve byli cizí lidé, kteří se sešli právě u pejsků.
Jsou 2 strany mince - ta jedna je prevence - naučit lidi jak se chovat se ke svým pejskům a se svými pejsky - a ta druhá je pomáhat těm pejskům, kteří se vinou nezpodpovědných lidí do špatné situace dostali. Obojí je potřebné - a moc !!!

Re: Apely "zachraňte..." a Hajniště

(Eva, 11. 2. 2012 18:04)

Jasně, doprava je složitá, ale Fanča je obětavá. S tím útulek do soutěže šel, že si dopravu zajistí. Já se jen ptám, jak Hajniště funguje? Na každého psa dostane peníze, ale boudy pejskové nemají. Chápu, když útulek vzniká, mohou být problémy, pejskové jsou potřební a vybavení třeba ještě tak moc není. Zde však by asi obec měla dohlédnout, jak je útulek zpravován. A není to jen můj názor. Chodí do takových útulků vůbec veterinární a jiné kontroly? Prostě něco mi v tomto případě nehraje.
Prázdné útulky chtějí milovníci psů, ale chtějí je i majitelé útulků? Tak zní můj článek.
Jen tak mimochodem, když si budu chtít pořídit psí hotel, je neuvěřitelné, co všechno budu potřebovat za potvrzení a určitě to někdo bude kontrolovat. Navíc budu odvádět daně, budu muset vykazovat, kam jde biologický odpad, exkrementy, a tak, a je toho ještě hodně. Žádná obec mi nic nedá. V případě útulku nebo takzvané záchranné stanice............. . Na to jsem chtěla poukázat. Navíc třeba Vaše pomoc, moc si Vás vážím, co děláte, deky, pejskové jich prý moc nedostali. Deky jsem viděla na vlastní oči, bylo jich tolik, že by každý pejsek jich musel dostat několik. Ono je hezké pomáhat, ale vždy také kontrolovat.

Vosí hnízdo

(mimišák, 2. 2. 2012 7:28)

Původně jsem chtěla reagovat jen soukromě.. ale Tvůj článek opravdu nutí k zamyšlení. Na jedné straně: víme jak jsou financovány útulky? A kde opravdu skončí "hurá" pomoc, kterou pošlu v návalu solidarity na srdceryvný e-mail? Myslím, že správci - nebo majitelé - útulků by se sami měli aktivně zapojit do shánění sponzorů. Ne pouze pasivně čekat na milodary (pokud možno finanční), které jim spadnou z nebe. Ale využívat k tomu citové vydírání (jak jinak nazvat tu reklamu: "zachraňte Alíka, nebo zemře" ?) je poněkud nechutné. Takže od jisté doby na takové inzerce nereaguju. O to víc přemýšlím jak to změnit. Evo, v těch článcích je spousta náznaků - i mně se po letech vyjasnilo, co se tehdy dělo.. Těším se na další článek a nové náměty na zamyšlení. Díky!

Re: Vosí hnízdo

(Eva, 2. 2. 2012 10:22)

Já díky za komentář. Ano, tehndy slečna X. mi připravila pár bezesných nocí a nejen mně. A souhlasím, že právě útulky by měly mít kvalitní stránky, kde mohou své žádosti zveřejnit. Narazila jsem na hodně stránek různých útulků, kde je vlastně jen hlavní stránka, to je vše. Čím víc budou komunikovat s veřejností, tím lépe. A informovat o všem, co se v útulku děje, také není od věci. Aktualizovat nabízené pejsky, zveřejňovat dary......., stejně, jako například stránky maršovického útulku. Pak se předejde i plno nejasnostem. Našla jsem stránky jednoho útulku, které nebyly aktualizované několik let. Výmluvy typu, neumíme to s pc, neberu. Když jsem zakládala tyto hačmoří stránky, nevěděla jsem o tom naprosto nic, ale vždy se najde hodně lidí, co rádi pomohou.

dobré informace k zamyšlení !

(Veronika, 1. 2. 2012 10:13)

Tento článek se mi líbí, zahrnuje i apel na to, aby lidé v obcích začali přemýšlet. Jen se obávám, že by to vždy chtělo v dané obci aktivní schopnou osobu, která situaci povede k dobru.

Re: dobré informace k zamyšlení !

(Eva, 1. 2. 2012 16:22)

Díky za komentář, snad se takoví lidé najdou, držím palce.

Dobré skutky

(Jaroslav Vaněk, 31. 1. 2012 20:38)

Co k tomu dodat? Kéž by slova z těchto článků padla na úrodnou půdu! A kdo z laiků chce opravdu dělat dobré skutky v této oblasti, nechť si zapamatuje všechna slova v těchto článcích napsaná! A nejen zapamatuje ale ať podle nich i činí!

Re: Dobré skutky

(Eva, 1. 2. 2012 7:33)

Díky, pane Jaroslave, budem doufat, že článek osloví širokou veřejnost a ta se zamyslí. Někdy i zázraky se stávají.

Dobré skutky

(Jarmila Tkáčová, 31. 1. 2012 21:02)

Dakujem za podakovanie Ajinke ale vdaka patrí hlavne Ajinka Tebe Tvojmu manželovi a kolegom umelcom ktorý nám pripravili nezabudnutelný umelecký zážitok aj Evke že dokáže napísať pomenovať veci pravými menami ved všetko má svoj rub a líc a tak nie vždy je všetko tak ako sa napíše alebo povie všetko so všetkým súvisí a žial niekedy to nie je jednoznačné a treba sa aj presvedčiť či je to ozaj tak ako je to napísané jedno je isté že Ajinke a Evke ide o dobrú a správnu vec

Dobrý skutek...

(Aja a Toníček, 31. 1. 2012 14:02)

Děkuji Evě za uveřejnění obou článků!Naprosto souhlasím a také potvrzuji,jak to bylo ohledně charitativního koncertu:(Takové jednání vezme chut´ k dalším akcím,nebot´ nakonec ti ,,nejhorší" jsme ,,my":(Je pravda,že ti,co vědí,kolik úsilí přináší taková akce,neodsuzují:(A jako chovatelka a majitelka ,,mazánka z plzenského útulku Toníka",dodávám...Nebojte se zeptat,když chcete adoptovat pejska,věnujte čas výběru,procházkám,shánějte informace i rady,aby Ten ,,št´astný",který dostane novou šanci na život,dostal u Dar lásky...Věřte,že nikdy nebudete litovat...:)Aja a Toníček.

Re: Dobrý skutek...

(Eva, 31. 1. 2012 15:10)

Díky za komentář, jsem ráda, že si i další mohou přečíst, že nic nebylo smyšleno. Možná jsem tam měla zmínit, že slečna X. ZAZDILA i další koncert a akce.

Re: Re: Dobrý skutek...

(Aja a Toníček, 31. 1. 2012 16:20)

Ano,zazděn byl doslova koncert v Praze,kdy vůbec nebrala telefony,narychlo přijela pí.Hrmová se synem,pomáhala též pí.Eliška Hybnerová s vnučkou při roznosu plakátků!Pronájem kostela v Praze je drahá záležitost a ne všichni duchovní jsou nakloněni koncertu pro ,,němé tváře"...Mohu přidat plakátek,mám schovaný...Název koncertu ,,Pocta sv.Františku z Assisi"...Polský duchovní souhlasil...Nebýt pomoci těchto dobrých duší,tak jsme snad zpívali jen sami pro sebe :(((Musím napsat,že přijeli též přátelé ze Slovenska,pí.Jarmilka s rodinou a přáteli:)A dotyčná slečna X. nebrala telefony...Jediné,co udělala,bylo sprosté napadení mé osoby a mých přátel na ,,Hafících.cz":(((Byly to skutečně nervy:(((Ale,nepomožme těm,které uvrhl člověk do nesnází,díky nezodpovědné osobě?:(((

Re: Re: Re: Dobrý skutek...

(Eva, 31. 1. 2012 16:52)

Ano, tehdy to byl od ní dokonalý podraz, já už vidím, že budem dělat třetí pokračování článku.:-)))))). Do tohoto už nenacpu nic. Bohužel. Ale můžem se k tématu opravdu vrátit, to není problém.