Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrý skutek nebo velký malér?

24. 1. 2012

Dobrý skutek nebo velký malér ?hladam-domov2.jpg

Zachraňovat a pomáhat psům i kočkám je skutek bohulibý a všem patří můj obdiv a dík. Ale podívejme se na to také z druhé strany.

Sama jsem několikrát pomohla ztracenému zvířeti dohledáním majitele, nalezením majitele nového nebo prostě u nás ztracenec našel nový domov. Párkrát jsem byla postavena před hotovou věc, buď si zvíře ponechám, nebo bude utraceno. A TOHLE JEDNÁNÍ MI VŽDY ZVEDNE MANDLE. Je to sprosté vydírání člověkem, který se nabažil své živé hračky. Pořídil si psa nebo kočku, či jiného mazlíka, jen pro případnou módní vlnu, chtěl imponovat okolí, ale rozhodně ne, pro lásku ke zvířeti. U takového člověka podle mne zklamala rodina v jeho výchově. Je přece tak snadné odložit zvíře, ale i starého člověka či dítě. Nějak to dopadne, s tím on si už hlavu nedělá. Jediné v co mohu doufat je, že i jeho někdo odloží, až bude nepotřebný.

Na facebooku denně jsou stovky vydíracích nabídek.  Endy potřebuje domov, jinak bude utracený, a pod. Nejvíc žádostí je ze Slovenska. Aktivisté hledají alespoň DO - dočasná opatera, ale je to správné řešení? Jsou to však ti správní aktivisté? Mnozí Češi si tak jedou pro pejska, kočičku na Slovensko, aby nebyli utraceni, ale co se děje pak? Myslí si, jak stačí prostě jen převézt psa do českého útulku a mají dobrý skutek na svém kontě. Ne všichni, používám tu ty horší varianty. V českém útulku se však dozví, že by měli za pobyt psa zaplatit, s čímž nepočítali. Jejich rozhodnutí bylo impulzivní a najednou mají problém. Pes je tedy nenápadně kdesi poblíž útulku ponechán.

Další varianta - pes sice je nějaký čas v rodině zachránce, ale ten nepočítal s tím, jak drahé to bude. Hodně psů totiž má nějaký handicap, duševní, tělesný a většinou oba dohromady. Když už doma nějaká zvířata jsou, nemusí takového jedince přijmout a co pak? Nová dočasná péče, dárek někomu z rodiny, ať se stará? Znám paní, její dcera byla také impulzívní a pejska si nechala ze Slovenska přivézt. Opět ovlivněná tím, že pes bude utracen. Jako studentka najednou zjistila, co to obnáší, pes je epileptik. Měla jsem fenu epileptičku po úrazu hlavy a věřte, není to snadné. Navíc se mnohdy i přes léčbu onemocnění zhoršuje. Milá dcera psa přehrála mamince, která má velký problém, pes nevydrží sám, jak slyší cvaknutí dveří, dostane záchvat . Léčba nepomáhá. Nejspíš mimo epilepsii má pes i další problémy. A jak se s takovým psem žije, si asi dokážete představit. Navíc i finančně je to pro tu paní velmi náročné. Dcera mezitím jednala znovu a nechala si dovézt dalšího pejska, zanedbané štěně křížence. Dnes neví, co má dělat, shání peníze na jeho léčbu, nádor na hltanu. Pes se topí i běžným napitím.

Právě mladí lidé pomáhají útulky plnit na celém světě. Pořizovat si další a další zvířata je přeci tak snadné, co na tom, když se v budoucnu o ně nebudou chtít starat. Někdo se přece postará. Je prostě móda mít zvíře.Chybí mi moc, vedení k zodpovědnosti. Příkladů, kdy dočasná péče nebo zbrklá adopce byl velký průšvih znám desítky.

Přitom na Slovensku je plno lidí, kteří se opravdu snaží psům pomoci. pomoc2.jpgA skutečně se osobně angažují, nejenže dělají sbírky, pořádají akce na pomoc, ale i pořídí třeba boudu a krmení tam, kde majitel rozhodně by toto svému psu nedopřál, protože se prostě chová tak, jak byl naučen a psa nijak neprožívá.pomoc-sl.-ut..jpg Nevidím proto důvod dělat paniku na různých sociálních sítích. I u nás jsou lidé, kde je pes na řetězu, jeho strava jsou zbytky nebo kopanec, prostě je to všude na světě stejné. Lidé jsou různí. Proto začínám mít pocit, jak někteří uživatelé sociálních sítí si doslova libují surfováním po různých portálech, kde záměrně vyhledávají hrůzné příběhy zvířat a prezentují je dál. Toho využívají ti, co vyrábějí hoaxy, které sbírají vaše mailové adresy. Tak například obíhá mail, kde jsou nabízeni retrívři, když si je nevezmete, budou utraceni. Tento mail je už několik let v oběhu. 

Zde je vyjádření paní, která je ze Slovenska a sama pomáhá:

Prísnejšie zákony
Text komentáře: Tento článok píšem po zrelej úvahe možno niekoho pobúrim ale inak nemôžem Som Slovenka v poslednej dobe nás vykreslujú vo velmi zlom svetle nepáči sa mi že stále len o nás sa píše Akí sme krutí a zlí voči zvieratám konkrétne psíkoch nehádžme v globále do vreca všetkých ale vždy píšte konkrétne kde a ako bola krutosť vykonaná ved nikde žial voči zvieratkám nie je to ideálne a je mi velmi smutno z toho skôr by nás mala spoločná vec spájať a nie rozdelovať a útočenie nikdy nebolo na prospech veci hladajme spôsob ako by sme prospeli k dobrej veci aby boli zákony schválené čo najviac a najlepšie pre zvieratká a hlavne pre majitelov zvierat a Tí čo konajú kruto a ubližujú aby boli prísne potrestaní Jarmila

Včera jsem objevila na facebooku diskuzi, kdy pisatelka byla rozčarovaná tím, že se s ní lidi přestávají bavit, když začne o týraných nebo opuštěných psech. Nedivím se. Tyhle dámy se sice snaží pomoct , ale přistupují k tomu přímo nešťastně. Dávat se s každým do řeči stylem - nechceš psa, věci vůbec nepomohou. Naopak. Takový nepejskař se zděsí, proč by to měl dělat a pejskař má většinou odpovídající počet svých zvířat, zná náklady s tím spojené a čas, který to spolkne.  Pokud chce pisatelka pomoct, rozhodně by měla spíš se informovat na své obci, a tam apelovat na obecní zákon. Když budou obce postaveny před určitý zájem, určitě vyjdou vstříct. Stačí zlepšit evidenci psů, kdy už některé obce mají formuláře ke stažení na netu, kde můžete přiložit i fotku evidovaného psa. Povinné čipování. Tvrdý postih pro neplatiče je také věc obce. Zákaz volného pobíhání psů ať už s majitelem, či bez něho. Opět mastná pokuta za nedodržení. Začněte milé aktivistky ze sociálních sítí právě od svých obcí, nejen u nás, ale i na Slovensku. Ti budoucí týraní a opuštění psi se vůbec nemusí narodit. Tak je nebude nikdo házet do popelnice, topit je po narození, či jinak zabíjet. Vysvětlujte výhodu kastrace u jedinců, co nejsou k chovu. A milé obce, nebylo by dobré, třeba na kastrace přispět? Vrátí se vám to, nebudou problémy a ušetříte za případné ubytování nalezenců.

Moc se mi například líbilo využití dvou útulkáčů paní Zuzanou Daušovou, která je připravuje pro práci s postiženými lidmi. Budou z  nich asistenční psi. Proč nevyužít víc takových psů. Pochopitelně, jen málo který pes je k tomuto vhodný, ale občas se najde. Proto tato spolupráce by se měla více rozvíjet.

Dováží se do Čech chrti z Anglie, pejskové z Rumunska, Srbska a dalších a dalších zemí. Jsme schopni, jako národ pojmout a postarat se o další a další? Nejsme. Naopak vše nahrává takzvaným množitelům, kteří získávají takto psy populárních, tím i prodejných ras ke svému výdělku. Množí pak štěňata ve velkém a kupodivu mají úspěch, štěňata jsou relativně levná, teprve později si rve nový majitel vlasy z hlavy, výkupy také nepátrají po původu štěňat. Za našimi hranicemi je prodají za euro nebo jinou výhodnou měnu. Co se neprodá, prostě se někde vyhodí. Před lety takhle obyvatelé Chocerad a přilehlých obcí přišli k pudlíkům, různě poházeným ve škarpách. Když náhodou množitel přijde o své psy, není problém  během krátké chvilky třeba na facebooku získat nový materiál. Protože i naše zákony jsou děravé, množitelé mají byznys zajištěný ještě na dlouho. Proto by měl každý uvažovat, od koho si psa koupí, ne že v tu chvíli ušetří pár pětek. Později ho to bude stát více, nebo se psa zbaví......... a koloběh je opět nastartovaný.

Ještě bych zde ráda zmínila případ jednoho dobermana, jak taková dočasná péče, kdy zvíře, které bylo již v útulku problémové, může vypadat. Ne vždy je pro útulek možné nechat udělat nákladná vyšetření, přesto by neměl vydávat takového psa ani do dočasné péče, ani do adopce. Ne vždy totiž agresívní zvíře muselo být v minulosti týrané. Sama jsem byla napadnuta briardem, později vyšetření jeho mozku prokázalo velký, zhoubný nádor. Možná je to i případ tohoto psa, ale čtěte, jak to v novém domově dopadlo:BOHUŽEL ŠPATNÉ ZPRÁVY Z RAKOUSKA
Claudii z Rakouska, která má na převýchovu dobrmana Césara z hlučínského útulku včera César velmi škaredě napadl a potrhal ji obě ruce a paže. Skončila hospitalizovaná v nemocnici. César má absolutní výkyvy v chování, strašně moc se bojí zůstávat sám, deště, sněhu a větru, trpí klaustrofóbií. Na jedné straně u Claudie hledá útočiště a ochranu, na druhé straně po ni... ...již něko...likrát vyjel a včera to nedopadlo dobře. :-( Bude se muset umístit jinam, kde bude 24 hodin denně s někým v kontaktu, převýchova bude otázkou roku až 2, do té doby ho nebude možné umístit do nového domova. César jeví známky psychicky narušeného psa, který musel celý svůj život strávit někde zavřený, protože se točí dokola na jednom místě a v kotci skáče z jedné zdi na druhou, jako to dělají zvířata, která strávila celý život v kleci nebo malém kotci. Ten, co mu tohle způsobil, udělal opravdu dobrou práci ! ))) Zkopírováno z diskuze na facebooku.

Neznám onu Claudii, ale už z chování psa měla rozpoznat patologické příznaky a nesnažit se o zázrak. Ten se konat nebude. Bohužel v těchto dobročiných vodách se pohybuje mnoho laiků. Myslí to dobře, ale.........

 Tak a právě jsem si rozházela část veřejnosti, ale snad ti soudní se zamyslí a budou k problému přistupovat jinak, než doposud.

Autor Eva

Foto: Archív paní Ľubice, které tímto Hačmor děkuje za možnost zveřejnění.

Děkujeme i paní Jarmile za její vyjádření.

A na závěr něco moc hezkého:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kastrace

(Veronika, 28. 1. 2012 14:39)

Článek je to vskutku zajímavý a každý si může udělat svůj názor, je tam spousta věcí k zamyšlení, ovšem, co mi nepřipadá jako úplně to nejlepší řešení, všechny psy kastrovat..víte kolik je pak případů, kdy feny i mladé trpí inkontinencí po kastraci? A to doživotně - nic příjemného, co myslíte? To se jich pak taky asi zbaví ?! To jen taky k zamyšlení...na 1. místě je zodpovědnost a tu musí lidé hledat v sobě....jinak by neměli vůbec žádné zvíře vlastnit.

Re: kastrace

(Eva, 28. 1. 2012 16:11)

Pochopitelně ke kastraci přistupovat zodpovědně a nenechat se zvyklat vetem, který nabízí kastraci u ještě nedospělého zvířete. Vše má svůj čas. Proto ta inkontinence a jiné problémy. Není to 100% řešení problému, to je pouze v zodpovědnosti majitele. Podle mne opravdu hodně řeší přístup obce. Trest pro ty majitele, co nechávají své psy nejen se toulat, ale mnohdy jim sami večer otevřou vrátka, aby se šli proběhnout. Mívali jsme tu celé psí tlupy, dnes se všechno jinak. Také pejskaři sami by měli trochu víc mluvit s takovými lidmi. Ukázat, že cvičený a dobře vypadající pes, je ozdoba. Sama jsem takhle šla příkladem a už pár let tu nenajdete psa na řetězu, lidi se snaží a psi se mají líp. Prostě dát najevo, že pes, či kočka, jsou obrazem svého majitele.

Re: Re: kastrace

(Veronika, 28. 1. 2012 18:57)

Ke kastraci, no ale každé plemeno dospívá v jiném věku a je to celkem těžké, i u dospělých se tento fakt může objevit. Jak je to se vším a všude, vše má své pro a proti. Ano, to máte pravdu, že pes je obrazem svého majitele..a kolik lidí je mizerů?? Jak je chcete napravit ?
Ad k té ozdobě - to jsem moc nepochopila :) snad nejbližší přítel se kterým se nám hezky žije, ne?

Re: Re: Re: kastrace

(Eva, 28. 1. 2012 21:22)

Kastrovat prostě v dospělém věku. každé plemeno jednou dospěje. Měla jsem kastrovanou fenu v dospělosti, německý ovčák. Neměla žádné problémy, plno mých zákazníků má kastráty, sleduju je léta a problémy nejsou. Ozdoba je ozdoba:-)))). Prostě je hezké, když se člověk prezentuje pěkně vypadajícím psem s dobrým vychováním. A lidi, co potřebují napravit, se musíme pokusit napravit všichni, ne já sama:-))).

Re: Re: Re: Re: kastrace

(Veronika, 28. 1. 2012 21:56)

Jasně, tomu rozumím :-) jen se obávám, že je to mnohdy boj s větrnými mlýny...zrovna teď jsem se rozčílila, kdy "kamarádka" nabídla na FB inzerát 9-ti štěňátek a prosila, aby všichni sdíleli, nádherně napsaný sladce inzerát, v soukromých zprávách vyznělo, že štěňátka od sousedů, prej kříženců, které si vzali z útulku a už je mají déle - aha, tak proč jednoho nevykastrovali včas? No nakonec jsem si vysloužila krásný titul zvířete a byla zablokovaná, tož je těžké proti takovým bezmozkům bojovat a vysvětlit jim, že ti, co si to nadrobili, měli by si to vyžrat sami a měli by se z toho poučit pro příště. Je to smutné.....ale lidská blbost nevymizí :-(

Re: Re: Re: Re: Re: kastrace

(Eva, 29. 1. 2012 9:27)

Máte pravdu, je to boj s větrnými mlýny:-))))), ale nechce ho to vzdát. V druhém dílu se do tohoto opřu taky. Jinak klasika, fenu nehlídají, ještě mají hlášky typu, aby si užila a vůbec nepoužijí mozek. Pak se někdo postarejte. Možná by si útulky měly založit kastrační sbírky a pejska bez kastrace prostě nevydat. Je to funančně velmi náročné, ale oslovit veřejnost by určitě pomohlo. A ta kamarádka, asi to nebylo to pravé ořechové kamarádství:-)))))). Titul zvířete zas není tak špatný:-)))))). Když vás osobně napadne nějaká podnětná myšlenka, napiště nám o ní, uveřejníme. maily: hacmor@seznam.cz , eva.slivanska@seznam.cz , forru@seznam.cz

Re: Re: Re: kastrace

(Petra, 21. 2. 2014 22:27)

Ozdoba, to je jasné. Když se podíváte kolem sebe, která dvojce se vám líbí víc? Ta, kdy pes chudák tahá a tahá a tahá, je chudák přiškrcený a kašle a člověk, co ho vede nadává, je vzteklý, furt ho tahá atd. Nebo, když jde pejsek hezky vedle svého pánička, netahá, chodí po té straně, kterou mu určil páníček a oba jsou spokojení? Pes ví co může a co ne a páníček se tudíž nemusí rozčilovat a procházka ho baví, takže s pejskem zůstane venku déle. Takže pokud je páníček se správným rozumem a srdcem na správném místě, tak to zvenku vypadá hezky a ještě to upevňuje pouto mezi psem a jeho pánem. :-)

Re: kastrace

(kaja, 2. 2. 2016 11:50)

dobry den, neviem ci je to aktualne k teme kastracie, ale pocula som o tom probleme s inkontinenciou. Sama mam viac psov, nekastrovanych a kastrovanych vo vyssom veku z doby,ked kastracie neboli bezne. Spravidla vsetci - psy aj feny trpia unikom mocu vo vysokom veku, suvislost s kastraciou som nepostrehla.

Re: Re: kastrace

(EVA, 4. 2. 2016 12:26)

Dobrý den, inkontinence může být a nemusí. Je však nejlepší kastrovat dospělé zvíře. U mladších psů a koček, kdy organizmus ještě není plně vyvinutý, je inkontinence velmi pravděpodobná. U starých zvířátek bývá i u nekastrovaných. Bohužel, stáří není nic pěkného.

KS Zvolen 2006

(Karolina, 7. 12. 2014 2:55)

Vím, že "s křížkem po funuse", ale přece mi to nedá - s KS Zvolen mám velice dobrou zkušenost. V roce 2006 jsem odsud adoptovala osmiletou fenu argentinské dogy, která byla v podstatě neudatelná z důvodu věku i problémového chování. Přístup pracovníků KS Zvolen byl podle mého názoru zcela příkladný, komunikace bezproblémová, fenka zde byla na mou žádost deponována déle než zákonem stanovených 28 dní a když jsem si pro ní přijela, nebyla v kotci, protože to tam špatně snášela (bylo to v lednu, teploty byly hodně pod 0), ale byla "ubytována" v křesle v kanceláři. Ještě dlouho po adopci se mnou pracovníci KS komunikovali a evidentně je těšily fotky spokojené fenečky, která se přestěhovala z jejich křesla do křesla mého...

Re: KS Zvolen 2006

(EVA, 7. 12. 2014 10:18)

Děkujeme za moc hezký komentář, články na Hačmoru jsou čtené pořád, tudíž i jejich komentáře. Přejeme Vaší fence krásný život, dlouhý a ve zdraví.

ke kastraci

(Veronika, 28. 1. 2012 14:41)

dodatek k lepšímu upřesnění - nechovné psy kastrovat, tedy zda-li je kastrace vždy tím lepším řešením ?!?

Re: ke kastraci

(Eva, 28. 1. 2012 16:12)

Odpověď je v předchozím komentáři.

Re: Re: ke kastraci

(Eva, 12. 3. 2012 10:20)

Někdy je malér, když vet to prostě zvorá. Taky mi někdy připadá, že si někteří z nich zajišťují pacienty do budoucna. Jak už jsem psala předtím, vždy je dobré kastrovat zvíře plně dospělé, což i u koček může být v různém stáří.

To je výborný nápad

(Veronika, 25. 1. 2012 23:30)

Moc se mi například líbilo využití dvou útulkáčů paní Zuzanou Daušovou, která je připravuje pro práci s postiženými lidmi. Budou z nich asistenční psi. Proč nevyužít víc takových psů. Pochopitelně, jen málo který pes je k tomuto vhodný, ale občas se najde. Proto tato spolupráce by se měla více rozvíjet.

... je pravda, že výběr asistenčních psů je velmi důkladný, ale také věřím, že by se mezi pejsky z útulku nějací našli, třeba pro canisterapii apod.

Ps: hezky napsaný článek, pravdivé.

Re: To je výborný nápad

(Eva, 26. 1. 2012 5:22)

Děkuji.

Moje skúsenosti s útulkami

(Ľubica, 25. 1. 2012 19:50)

Evka, veľa pomáham útulkom a zlé skúsenosti mám iba so Zvolenom. V roku 2009 som chcela psíka, Brezno útulok ešte neexistoval, tak sme šli do Zvolena. Smútok, smútok a divný pocit som mala ešte rok.Tak sme šli do Košíc-150 km a tam som si vybrala bieločierneho Andyho a vlani zase z Košíc hnedú Tesku. Tretia Ťapka sa narodila u nás.
Vo Zvolene bol nejaký potetovaný grázel, mal tam vlastné dva bojové psy a útulkové boli neskutočne nervózne.

Re: Moje skúsenosti s útulkami

(Eva, 25. 1. 2012 21:20)

Díky za komentář, i v Čechách není všude všechno v pořádku, ale prostě všude je něco. O Zvolene se dost vypráví špatného. Moc tvým pejskům přeju takovou paničku, měli štěstí. Zdravím slovenskou archu Noemovu:-)))))). U vás mají všechna zvířátka krásný život.