Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHOVATEL versus CHOVATEL

20. 4. 2012

CHOVATEL VERSUS CHOVATELmorgysek---aportik-9.9.2011.jpg

 

Dnešní doba je opravdu k politování, co zde píši je to, co mě nesmírně štve a nedokáži se s tím vyrovnat.  Nešvary vládnou i zde. Týká se chovu psů. Ano chovu psů. Člověk by si myslel, že ten, kdo dělá pejskařinu, své psi miluje.  Je hrdý na své odchovy, ať už se daří se psem být na vrcholu pejskařského Olympu, nebo se jen tak válí na zahrádce u lidí, kteří ho milují. Ano, je to přeci to, proč pejskařím a chovám. To, co jsem i já zažila. 

Prvních 7 týdnů jsem okolo matky a štěňat běhala s miskami, s hadrem na podlahu, vydala nemalé peníze, aby štěňátka odešla do nových rodin zdravá. S lidmi, kteří volali, jsem si dlouho povídala, posílala fotky jejich vyvoleného a někteří dokonce jezdíli svůj nový přírůstek navštěvovat, aby viděli, jak štěně roste. Když tímhle vším projdete, záleží vám na tom malém tvorečkovi a moc si přejete, abyste s ním mohli být alespoň občas v kontaktu i v budoucnu.

Ale asi to nebude všude stejné.

 

Chovatel se usmívá a je šťastný, že prodal. Ale co se stane, jakmile si štěně noví majitelé odvezou? Chovatel přepočítává, kolik vydělal, kolik prodělal a co se děje s pejsky, to už ho bohužel nezajímá. Samozřejmě, že nejsou všichni stejní, ale je  v dnešní době nějak hodně těch, co je zajímají jen peníze.

Za nějaký čas se najde pejsek, který evidentně pochází z CHS, nálezce dohledá, komu pes vlastně patří a šťastný si říká, jak bude chovatel nadšený, že jeho pes je v pořádku a bude usilovat o vrácení a vysvětlení majitele, proč se jeho pes toulá po ulicích.

Bohužel opak je pravdou. Nezájem o to co se psem je a bude dál, mne zaráží a rozžhavuje doběla. Co se stalo s milovníky psů? Vidina peněz jim zaslepila oči, zvíře pro ně má hodnotu jakýchsi papírků, které se během několika dnů promění ve spotřební zboží, co zanedlouho  končí u popelnice. Nemyslím si, že bych byla tak naivní a obrátila tyto (chovatele) nějakými řečmi na správnou cestu. Chci jen upozornit na to, že méně známé CHS jsou tím, kdo vám po odběru štěněte poradí, pomůže nebo snad se sám bude zajímat o to, jak se jeho pes má, zda netrpí, či neskončil někde u popelnice nebo v útulku. Někdo jistě řekne: Až budeš mít deset a více vrhů budeš se chovat stejně. Omyl! Nebudu.  Už jen proto, že nebudu produkovat tři vrhy za dva roky na jedné feně. Nebudu, protože své psy mám ráda. Neustále se řeší, finanční stránka za rentgeny, testy DNA, za čipování. Do chovu se pouští zvířata s vadnýma nohama, na výstavách se ve třídě pracovní, prohání se zkouškou ZM. Chovat se může bez bonitace a uchovnit psa se zkouškou ZVV1 je katastrofa. Neřeší se však chovatelská etika. A to je podle mne chyba.

Myslím, že nenadělám nic, ale přesto mi někteří lidé mi dají za pravdu. Spousty jich však bude nadávat po přečtení tohoto článku. Já vím, že nejvíc budou kritizovat ti, jichž se to týká. Možná se však i zamyslí a to bych moc ráda.

Na závěr, vážení chovatelé, jsem šťastná, že dělám to, co dělám.  Chovám a snažím se zůstat slušným člověkem. Můj život je spojený se psy a vím, že se nikdy nesnížím k tomu, aby moji odchovanci skončili kdesi na ulici, jako onen ovčák, aniž by se mohli, vrátil ke mně domů.

Jsem moc ráda, že snad nás, těch odpovědných a slušných, je víc.

 

A nyní příběh německého ovčáka . Nejprve zkopírovaná upoutávka na facebooku: TOTO JE TEN NĚMECKÝ OVČÁK,NA KTERÉHO JSTE MNE UPOZORŇOVALI. JIŽ SKORO MĚSÍC SE TOULAL PO KLADNĚ, NIKDO HO NEPOSTRÁDÁ, JE TROCHU BÁZLIVÝ, ALE TO SE ZLEPŠÍ. JE HODNÝ A HLAVNĚ TETOVANÝ. NEPOZNÁVÁTE HO NĚKDO?
Od: Psí útulek Bouchalka

 

Když je pes tetovaný, nebývá problém najít chovatele, v tomto případě chovatelku. Stačí se obrátit na Plemenou knihu. A tak jsem zjistila, že pejsek je z CHS ♦♦♦♦♦, jmenuje se Quido a je narozen roku 2009. Po kontaktování chovatelky tato sdělila,  že jí to nezajímá. Hodně podivný přístup nejen k němé tváři, ale i ke svému odchovu. Tohoto psa prezentuje na svých stránkách, jako budoucí naději chovu. Chovatel si vede záznamy o prodeji štěněte, mohla alespoň podat tuto informaci.

 

Autor: Drahomíra

 

Foto:archív Eva - Morgan od Dagy

 

Ná žádost autorky článku, bylo foto změněno na ilustrační. Majitel pejska byl nakonec vypátrán, leží bohužel v nemocnici.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-(

(Jana , 7. 1. 2016 13:02)

Bohužel.. chovatelku znám a tak jsem se tomu vůbec tenkrát nedivila..

je toho dnes hodně...

(Martina, 22. 5. 2012 22:37)

Taky jsem se nedávno zamyslela nad pojmem "chovatel"... http://www.jongal.cz/vazne ...mám pocit že dnes se chov v podání některých chovatelů smrsknul do podoby "sprintu"...kdo dřív "otočí" abecedu = je nejlepší chovatel....já si mimča fakt užívám a i když se mi už stalo, že za jeden rok jsme měli celé tři vrhy, podotýkám od třech matek, tak už mi to málem připadalo "moc"...přesto jsem proti některým totální žabař...ale asi to měnit moc nebudu, stejně jako výše autorka :-))

Re: je toho dnes hodně...

(Eva, 23. 5. 2012 14:55)

Tak v tom s vámi plně souhlasím, je to závod, kdo toho vyprodukuje nejvíc. Kvalita je ovšem někde jinde. Jak u genetiky, tak u krmení a odčervení. Jako bývalý chovatel jen občas zírám. Váš odkaz prostuduju, díky za něj.

fuj

(Jiřina, 19. 4. 2012 19:19)

bohužel lidi jsou prasata

Re: fuj

(Eva, 20. 4. 2012 11:22)

Léta již nechovám, ale adresy majitelů i fotky pejsků dodnes mám schované. A vím, že nejsem sama. Holt chovatelská etika dnes asi není to pravé, ořechové.

Re: Re: fuj

(Lenka a draci, 15. 5. 2012 6:37)

většinou mám o všech našich potomcích přehled, i když to hodně záleží i na nových majitelích. někdo prostě komunikovařt nechce. Ale jedna fena od nás na čas skončila také v rukách této chovatelky. měla silnou dysplazii a původní majitelka ji dala někam na zahradu. pak jsem fenu našla na internetu na pedigreedatabazi s rtg 1/2 a k mému překvapení za čas se objevila v americké chovce jako negativní a se zkouškou ZM. fena po štěňatech zchromla a její majitelka za mořem se na mě obrátila, že se asi stala obětí podvodu. Celkem rychle jsme dohledali na plemené knize kopii rodokmenu při vyřizování vývozního rodokmenu, kde pochopitelně žádné razítko čks o rentgenu nebylo, našli jsme i špatné výsledky rentgenu adresované právě nahoře zmíněné chovatelce, která s klidem nemocnou fenu, která chudák tak šla z ruky do rzky, prodala do USA s "čistými" rentgeny. Nyní už by fenka měla mít klid, je prý u hodných lidí na zahradě a je o ní dobře postaráno

Re: Re: Re: fuj

(Eva Hačmor, 15. 5. 2012 10:56)

Tak to je síla. Díky Lenko, za tenhle komentář. Je vidět, že tahle dáma udělá pro prašule úplně všechno. Vím, že ty patříš k těm, co jim moc záleží na svých odchovech a klobouk dolů. Víc takových zodpovědných, úspěšných, co mají CHOVATELSKOU ČEST V KRVI.

Re: fuj

(Eva Hačmor, 15. 5. 2012 10:50)

Jsou a tak to dopadá, když peníze vládnou.

Nejsou všichni stejní

(Zuzana, 14. 5. 2012 13:56)

Dobrý den, přečetla sem si Váš článek a chtěla bych reagovat v tom, že nejsou všichni chovatelé stejní.S manželem máme CHS Srdce perly Bohemie a taktéž chováme německé ovčáky.Našim cílem je hlavně to, aby se naše štěňátka dostala do nejlepších rukou.Stále jsme ve spojení s majiteli našich pejsků a i ti nás sami kontaktují pokud mají nějaký problém nebo potřebují z něčím poradit.Spousta z nich se stala našimi přátely a navštěvujeme se.Na našich stránkách velmi rádi uveřejňujeme fotky ,které nám posílají jak pejsci rostou a jsme na ně řádně pyšní.
Vím ,že jsou chovatelé, kteří mají chov jenom pro peníze,i my máme špatné skušenosti, ale i lidi kteří si chtějí pejska koupit, by se měli nad sebou zamyslet.Zaprvé jestli na pejska budou mít dost času a budou mu do budoucna moci dát vše co potřebuje a pak i od koho si pejska koupí.

Re: Nejsou všichni stejní

(Eva Hačmor, 15. 5. 2012 10:49)

Máte do puntíku pravdu. Je fajn, když napíše CHOVATEL, ten správný CHOVATEL, kterému záleží, co se děje po prodeji. Přeju mnoho a mnoho úspěchů v chovu a hodně zodpovědných nových majitelů.