Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočky a toaleta

15. 4. 2011

 Když kočka ignoruje záchod.img_7571--2-_hdr--2-.jpg

Paní doktorka ve svém článku  vysvětluje, že kočky s námi i pomocí vyměšování komunikují.  Močením nebo i vykálením na místa, která nám připadají nepatřičná, může být výrazem znepokojení, strachu nebo i onemocnění. Majitel kočky většinou tuto situaci vyhodnotí, že je jeho miláček „čuně“ nebo hlupák, který to dělá naschvál, když vedle je přeci záchod. Někdy následuje i trest. Nebývá to obvykle nic platné, kočka většinou znervózní a může páchat další přestupky proti dobrým mravům. Osvícení majitelé se ovšem  k fyzickým trestům neuchylují, nýbrž se snaží téměř detektivním pátráním najít příčinu takového chování, jinak milé a přítulné kočky.

Důvodů může být několik.

  • Málo záchodů : Některé kočky prostě podruhé na použitý záchod nepůjdou, zvláště když spolu žije několik koček pohromadě. Stává se, že si i schválně navzájem brání vstupu a dochází doslova k šikaně. Proto kde žije víc koček, je zapotřebí mít víc záchodů.
  • Špatně vybrané místo: Kočičí záchod by měl stát na klidném místě, kde neběhají děti nebo neprochází návštěvy.
  • Nevyhovující velikost : I kočky chtějí mít pohodlí na záchodě. Optimální velikost je 1,5 kočky na délku a 1 kočka na šířku. Záchody, které se prodávají, bývají většinou podstatně menší. Pozor kocouři rádi, zvláště ti nekastrovaní močí ve stoje na svislé plochy proto by měli mít toalety být vyšší.
  • Nevhodné stelivo: K dostání je nepřeberné množství druhů, přesto výběr bývá dost složitý. Než objevíte to pravé, které po prvním použití nepáchne, při hrabání nepráší a bude vám cenově vyhovovat, kočka ohrne nos a raději si odskočí do pánečkovi boty.  Eventuelně bude balancovat na kraji toalety a produkty umístí těsně vedle. Některé kočky milují papír a radostně budou používat noviny, jen je nikde nesmíte nechat ležet mimo toaletu. Pokud stelivo vaší kočce vyhovujte, upusťte od zmněn.

 

Kdykoliv uklízím kočce záchod a dosypávám čistý kočkolit, naše Míma mně zpoza rohu pozorně sleduje. Když vyklidím pole, radostně běží vše zkontrolovat a vyzkoušet. Vše co je čisté a voňavé kočky prostě zbožňují. Takže někdy to je jen na nás a problém je pryč.

15.4.2011 přečetla, upravila a přepsala Alena

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Náš kočičák

(Jiřina, 20. 4. 2011 19:16)

Náš Nácíček už je starej mazák,ale stále znovu mě dokáže překvapit.Letos mu bylo 11 let a občas spáchá hovínko nebo čúrání na neuvěřitelných místech.Je v podstatě čistotný.A vždy,když něco provede,tak vím,že jsem se něčím provinila.Naposledy to bylo minulou neděli,když jsem zavřela na chalupě všechny otvory,kterýma by mohl zmizet ven.Tak udělal bobíka pod stolkem v pokoji.Měla jsem to za trest.

Re: Náš kočičák

(Alena, 21. 4. 2011 12:21)

Zdavím Nácíčka, naší Mimi je také přes deset a jak je jaro hledá, kudy by zdrhla ven. Marně jí vysvětluji, že je kočka domácí!

Komunikace

(Eva, 15. 4. 2011 21:57)

Paní doktorka má naprostou pravdu, že jde o komunikaci. Jednou jsem naštvala svého peršana Kinga, asi jsem překročila nejvyšší kočičí míru, tak odešel do svého krytého záchůdku, vyhrábl jednu sušenou šištičku, vzal do tlamičky a položil ho na gauč. Podíval se na mne, stáhl uši dozadu a prchl. Komentovat asi netřeba.

Re: Komunikace

(mimišák, 18. 4. 2011 10:43)

Formát! myslím, že v komunikaci jsou kočky mnohem dál než psi. Hlavně v tom, jak dát najevo přezíravost a despekt před jakýmkoli jiným tvorem.

Re: Re: Komunikace

(Eva + Alena, 18. 4. 2011 11:50)

Asi na tom něco bude, každopádně King sice dal najevo svůj názor, ale prchal, vědom si toho, že důsledek přinese následek. Tehdy mne to tak rozesmálo, že důsledek nebyl, což ho vykolejilo úplně.