Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vylepšovat krmnou denní dávku - radši ne!

6. 9. 2011

Přidávat nebo ne?

Já radím, je to zbytečné a někdy i nebezpečné. Setkávám se s tím ve svém obchodě každou chvíli.img_0023--2-.jpg

A má odpověď? Kupujete-li tu svou, vyzkoušenou značku krmiva a vidíte-li, jak je srst vašeho psa v pořádku, lesklá, hustá, pes se nedrbe, ani neokusuje, nepožírá vše, co potká, pak je vše v pořádku. Pak různé přípravky nebudete potřebovat. Nenechte se strhnout radami na různých internetových debatách. Pokud vás přesto nějaká zaujme, zeptejte se nejdřív, čím dotyčný krmí, tím se hned dozvíte, proč jeho pes potřebuje to, či ono. To požírání může mít i jiné příčiny, vnitřní parazity, ošklivý zlozvyk, kdy výchova byla zanedbaná, ale někdy i doplňování živin. Proto, když vidíte, že je vše v pořádku, vzpomeňte si, že právě ty vaše granule někdo vytvořil. Byla vypracovaná receptura, která by se neměla ničím vylepšovat.  Zde bych udělala jen výjimku na přidávání kloubní výživy u některých plemen, kde je potřeba větší množství.  Znám takové, co do granulí přidávají maso, spařují je vývarem, čímž je znehodnotí, cpou do psa nadměrné dávky calcia, ani tím nepomohou, nakupují různá drahá vylepšovadla, ale výsledek je mnohdy opačný. Ale o tom jsem tu už psala.

Další nešvar je lhát sami sobě. Zrovna včera jsem měla na stole pejska, kdy se majitelka dušovala, jak vůbec nic nepřidává do granulí. Na otázku, čím krmí, nevěděla. Ale pes to prý má v misce vždy několik měsíců. Co teda jí? Na vylepšovadla se ale nezapomněla zeptat. Byla zklamaná mou odpovědí, jak by pomohlo se stravovat kvalitněji. Pes rozhodně nebyl hubený. Spíš naopak. Srst, ten největší orgán psa a pravdomluvnosti majitele, rozhodně ta mluvila svou řečí. Místy chyběla, zbytek byl otřesný.

img_0023--2-.jpgMějte na paměti, jak i kouskem uzeniny, grilovaného kuřete, dortíkem........, narušujete to, co někdo dlouho tvořil a testoval. Ani svému veterináři nelžete. Nevyplatí se to. Slušný ví, že lžete, ten, co to ví též, ale také ví, jak se budete chtít ukázat, jak vám na svém psu záleží, vám začne nabízet plno potravních doplňků. Tenhle článek vznikl na základě debaty na facebooku o lososovém oleji. Určitě by ho měli používat ti, co vaří. Ti by ale měli používat zároveň plno dalších potravních doplňků.

Nestřídejte zbytečně značky krmiv, jen proto, že Božka od vedle krmí něčím jiným. Pak střevní mikroflóra vašeho psa, která může být na podobné nešvary citlivá, bude v pořádku a opět doplňky a vylepšovadla nebudou potřeba. A nechte Maruš, aby ze svého psa dělala pokusného králíka, protože se dočetla......... . Použijte rozum a cit.  Víte, čí psi jsou nejzdravější? Těch, co podobné věci neřeší. Dobře krmte, hodně venčete a ušetříte plno peněz a i nervů. A věřte, že radši koupím svému Morganovi kvalitní pamlsky a ani na něm, ani na svých předchozích psech jsem nikdy podobně neexperimentovala. Pro ostatní, měla jsem různá plemena psů. Svého veterináře používám na odčervení a očkování, případně úraz.  Jediné vylepšovadlo je kloubní výživa Giom, kde na budoucnost jeho kloubů a chrupavek myslím. Holt 12 let, je 12 let a zde je to na místě.

Autor: Eva     

ta-vune.jpg

Morgan od Dagy

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jak krmit

(Líba, 28. 2. 2013 13:25)

Dobrý den paní Evo,
mám dvě šestileté fenky NO (sestry). Obě trpěly opakovanými průjmy,navštívila jsem s nimi potupně tři veterináře, žádný však nezjistil nic, pouze trochu sníženou funkci slinivky, ale ještě prý v normě. Poslední veterinář mi doporučil krmit granulemi Eminent-jehněčí s rýží. Holčičkám granulky chutnají, srst mají lesklou i průjmy ustoupily. Ale holky mají neustále tendenci požírat svoje i cizí exkrementy, nebo cokoli nevábného co najdou(potom samozřejmě nějaký ten prújem přijde). Na radu jsem přidávala probiotika od fy. Energy, ale problém přetrvává. Kromě granulek si rády pochutnají na kvalitních pamlscích a zbožňují syrovou mrkev, kapustu,květák a chodí krást i syrové brambory do sklepa. Moc by mě zajímal Váš názor. Děkuji a hezký den.

Re: jak krmit

(Eva Hačmor, 1. 3. 2013 11:12)

Dobrý den paní Líbo, ono je těžké radit po mailu:-). Podle mne krmíte správně, jehněčí vždy doporučuji na podobné problémy. Dnes je však možnost si vybrat i jiné možnosti, například Happy dog má Afriku, kde je pštros a právě ty oblíbené brambory:-), nebo Fitmin řada Solucion, ale to píši jen tak na okraj. Vřele však radím trochu přehodnotit tu zeleninu, pes totiž nemá na hodně druhů enzymy na trávení. Také požírání čehosi venku, bych odnaučila. Staří pejskaři vždy radili, že pes, který požírá veškeré exkrementy, dohání živiny a ono na tom může něco být. Moje nynější ovčanda Holly, když jsem jí koupila, měla také tendenci zblafnout každý hnus i cizí exkrement. Po nějaké době, byly i zákazy:-), se však kvalitním krmením vše upravilo. Záměrně sem nepíšu značku, okamžitě by se tu strhla debata číhajích dam na podobné téma:-). Nevím, jak dlouho svými granulemi krmíte, ale dejte tomu čas, měnit a zkoušet stále něco nového, není moc vhodné.

Re: Re: jak krmit

(Líba, 3. 3. 2013 21:53)

Dobrý večer paní Evo,
děkuji za váš názor, je mi jasné, že radit po netu nebo doporučení nějaké značky je vždy nevděčná záležitost, neb mnoho ti co chtějí stavět na odiv svou chytrost jsou stále ve střehu a čekají na svou příležitost. Granulkám nechám ještě čas, kdyby se situace nezlepšovala podívala bych se na značky o kterých jste psala. Právě kvůli tomu, že se mezi pejskaři traduje, že požírání výkalů ukazuje na nedostatek některých živin,jsem se chtěla s vámi poradit. Vaše stránky mám moc ráda. Se zeleninou to u holčiček nepřeháním , občas jim pro chuť dopřeji. Mějte se hezky určitě vaše stránky budu nadále navštěvovat.

Re: Re: Re: jak krmit

(Eva Hačmor, 4. 3. 2013 13:19)

Paní Líbo, napsala jste to naprosto přesně, je tu mnoho povolaných:-))), ale málo vyvolených. Když budete cokoliv potřebovat, stačí mi poslat mailík: eva.slivanska@seznam.cz. Holčičkám přeju, aby své rozumné paničce dělaly jen radost a fujtablíky omezily. Naše jezevčice Dáša, kdysi dávno, se vyžívala ve všem hnusu, až vypila močku u prasete a poleptala si žaludek. Přežila, když jí bylo líp, chtěla to udělat znovu, což už se jí nepodařilo. Druhá jezevka Happy jí ve všem napodobovala a tam třeba může být problém. Jedna fena je čunče a druhá dělá, co vidí. Když vidíte lesklou srst, pěkné exkrementy, feny jsou vitální a živé, tak jim evidentně nechybí nic. Když něco chybí, první, jako největší orgán těla, je špatná srst a kůže. Moc děkuju za všechny, co pomáhají Hačmor dělat, že se sem ráda vracíte. Eva

krmení

(Katka, 1. 12. 2012 22:03)

Dobrý den, krmíme granulemi royalkami fenka hezky prospívá. Je to pětiměsíční fenka BŠO. Na jídlo se vždy vyloženě těší, krmíme třikrát denně. Má krásnou srst, hezky roste, je pěkně osvalená. Roste z ní velká fena, bude po tátovi, ten je hodně statný. Fenka nám ale požírá drobné kamínky okolo domu a a venku taky psí exkrementy. Kameny z ní pak vyjdou s exkrementy ven. S granulemi jí jednou denně dáváme i tvaroh, jednou týdně syrové vajíčko a pro zpestření také vařená kuřecí křídla bez kostí, asi tak 3 x týdně. V létě s oblibou pojídala na zahradě hrušky a jablka. Kameny žere ale pořád. Parazity nemá. Neřekla bych, že jí něco chybí, nevím proč to dělá???

Re: krmení

(Eva Hačmor, 2. 12. 2012 12:56)

Dobrý den, někteří pejsci v tomto věku slupnou bohužel všechno, může to být zlozvyk. Krmíte podle mne správně, jen bych vyloučila ta kuřecí křídla. Nic hodnotného jí to nedá, naopak , kuře musí vyrůst za 38 dní. Normálně by rostlo 4 - 5 měsíců, tak si závěr udělejte sama. Odčervení je dobré dělat několikrát za rok, přesto nikdy nemůžem říct, že náš pes nic nemá. Testy jsou většinou velmi nepřesné. Pro jistotu raději znovu odčervujte. Požírání kamínků může mít i důvod nějakého předmětu v žaludku. Nechybí Vám něco?:-).

Krmení :-)

(Evuš, 31. 10. 2011 17:03)

Kofíčka máme od 3 měsíců a od začátku dostává "Chappi" prostě si je vybral sám, jiné nekupujeme, ano pokusili jsme se o změnu a nevyplatilo se, bylo mu těžko a pak drobeček pořád běhal s bublaninou, tak jsme zůstali při "Chappi" granulky a konzervy, každé zvlášť. Kofíček se nádherně leskne, každý se ptá co mu dáváme, jednou za čas dostane vajíčko. Je mu 9 let, je to Irský setr a doufáme, že bude ještě hodně dlouho tak aktivní, zatím je na tom tak, že dříve unaví on nás, než my jeho ... je to moje velká láska ♥

Re: Krmení :-)

(Eva, 31. 10. 2011 17:52)

Kofíček se opravdu leskne, jako kaštánek. Když si pes vybere, proč měnit a zkoušet něco jiného. O tom článek je. Vypozorovat a neexperimentovat, že jedna paní povídala. Jsou pejskové, co snáší komerční stravu bez problémů.
Evuško, Hačmor přeje Kofíčkovi dlouhá léta v plném zdraví.
Pro ostatní, neberte útokem sámošky a nevykupte Chappy, POZORUJTE, co vyhovuje právě tomu vašemu psovi.

Otazka pro Evu...

(Hellerova Ruzena, 17. 10. 2011 21:26)

Mam jen jeden dotaz EVO .."cim krmite?"BARF???
Tem ostatnim chci jen rict,lidi zacnete premyslet....nebo zacnou jednou v budoucnu vase deti odmerovat vam krmne davky...jako pomstu za to co jim dnes predavate za nesmysly

Re: Otazka pro Evu...

(Eva, 18. 10. 2011 10:33)

Ne, je to v článku, krmím granulema, používám konzervy. Zatím se mi jen zúročilo. Dokonce jeden čtenář, co tu bojoval za barf, krmí opět granulema. Odměřování dávky je přece běžné, asi byste sama nechtěla, aby vám v restauraci přinesli mísu knedlíků, ale řeknete si o svůj počet. Není to tak, že by psi hladověli a jejich majitelé jim nedali najíst. A na otázku, které granule jsou kvalitní? Takové, které plně vyhovují vašemu psovi nebo kočce.

vylepšovadla

(Jarka a Roky, 6. 9. 2011 15:47)

Evi díky za článek..Rokýška budu radši krmit kvalitním komerčně vyráběným krmivem , než uvažovat o přídavcích k nevyváženému krmení.:-))

Jak prosim???

(Hellerova Ruzena, 17. 10. 2011 21:29)

Jarko co je to kvalitni komercni krmivo????Jsem stara baba ale jeste jsem na neco takoveho nenarazila

Re: vylepšovadla

(Eva, 6. 9. 2011 16:47)

Uvidíš, je opravdu nejsou třeba.