Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fitmin krmiva - jak se doopravdy testuje na zvířatech?

4. 7. 2012

Fitmin krmiva - jak se doopravdy testuje na zvířatech?fitminka.jpg

Občas mi skutečně připadají někteří lidé šílení, když šíří fámy po netu, jak hrůzné jsou testy krmiv. Toho se pak chytají například příznivci barfu, o kterém na Hačmoru článek už dlouho, kteří se bijí v prsa s tím, jak oni to říkali a oni by nikdy ....., bla, bla, bla. Jen tak na okraj, ti co článek o barfu zuřivě napadli, pak mailem psali, že to není tak fajn a přejdou radši zpět na granule. Pár se jich dostalo právě na fitmin a spokojenost byla velká. Takže takhle v praxi končí netové diskuze.

A pravdu? Pčečtěte si článek, který nám přišel emailem, děkujeme za tento materiál.

Zpracovala Eva a Alena

foto: Fitmin

 img--3-.jpg

Víte, že?

Do krmiv pro psy a kočky lze přidávat čerstvé syrové maso, ale je jen několik výrobců v Evropě, kteří to umějí. Většina krmiv se proto vyrábí jen z masových mouček.

Od 1. 9. 2011 začalo platit Nařízení Evropského parlamentu a Rady č.767/2009, které stanovuje pravidla pro uvádění krmiv pro zvířata v zájmovém chovu na trh včetně požadavku na označování, balení a obchodní úpravu. Toto nařízení platí stejnou měrou pro tuzemské výrobce i pro dovozce zahraničních krmiv. Mimo jiné jim stanovuje uvádět obsah použité suroviny ne v původním stavu před zpracováním, jak bylo a je celkem rozšířené, ale ve stavu přepočteném podle obsahu sušiny výrobku. Jinými slovy – to co je skutečné obsaženo ve výrobku.

Nejvíce účinky nařízení oceníme právě v souvislosti s výkladem informace o použití čerstvého masa, která bývá často záměrně zneužívána. Za čerstvé maso bývá někdy označována sama masová moučka a dalším častým nešvarem je uvádění obsahu masa jako součet čerstvého masa, masových mouček a někdy dokonce i tuku. Výsledkem jsou vysoká čísla a zkreslená realita.

Příklad:

100g granulí obsahuje přibližně 10g vody a 90g sušiny (to co zbude po odpaření vody),

100g masové moučky obsahuje také asi 10g vody a 90g sušiny,

100g čerstvého masa ale obsahuje asi 70g vody a 30g sušiny, tj. v čerstvém mase je přibližně 3x méně sušiny než v granuli.

Je-li ve výrobku deklarován obsah čerstvého masa např. 10%, znamená to podle platné legislativy, že k výrobě 10kg granulí bylo nutno použít 9kg (90%) suché směsi z masových mouček, obilovin a dalších doplňků a 3kg (3x1kg) čerstvého syrového masa tj. celkem 12 kg surovin.

Mezi 10-15% obsahu sušiny čerstvého masa se nachází technologická hranice vyrobitelnosti krmiva. Pokud je překročena, znamená to, že vzniklá směs obsahuje příliš mnoho vody, aby z ní bylo možné granule procesem extruze vyrobit.

Na trhu se ale objevují výrobky, které mají deklarován obsah čerstvého masa až 70%. To by znamenalo, že k výrobě 10kg granulí bylo použito 3kg (30%) suché směsi a 21kg (3x7kg) čerstvého masa, tj. celkem 24kg surovin. Sami si udělejte názor, zda je to možné a jaká by byla konečná cena takového výrobku.

Připravil Jakub Štýbr, foto: Jakub Štýbr

img_0001--3-.jpg

 img_0003--2-.jpg

 

 

 

banner-fitmin-web.jpg

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář